Agjencia Zhurnal.mk.

“1 Maji na gjen me pagat më të ulëta në rajon e Europë”, Meta: Favorizimi i oligarkëve dëmtoi rëndë mirëqenien e familjeve shqiptare

Presidenti Partisë së Lirisë Ilir Meta, ka deklaruar se 1Maji, dita e punëtorëve, e gjen vendin tonë me nivelin më të ulët të pagës në rajon dhe në Europë.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta shprehet se përqëndrimi i ekonomisë tek ndërtimi dhe favorizimi i oligarkëve ka thelluar papunësinë, mjerimin dhe ka mbyllur qindra mijëra vende pune.

Postimi i plotë:

Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve, vit pas viti e gjen Shqipërinë me nivelin më të ulët të pagës në rajon dhe në Europë, ku fuqia punëtore më e kualifikuar largohet masivisht, për shkak të kushteve të këqija të punës, mosvlerësimit të meritokracisë dhe mungesës së shpresës.
Përqëndrimi i ekonomisë tek ndërtimi dhe favorizimi i oligarkisë zhvatëse ka thelluar papunësinë, mjerimin dhe përjashtimin social, ka mbyllur qindra mijëra vende pune, duke dëmtuar rëndë biznesin e ndershëm, turizmin, bujqësinë e blegtorinë dhe dëmtuar rëndë mirëqenien e familjeve të thjeshta punëtore.
Pesë prioritetet e Partisë së Lirisë për 4 milion shqiptarë plus jo vetëm i japin fund dramës së shpopullimit por edhe shpërblejnë punën, njerëzit e punës dhe meritokracinë, mbështetin prodhimin vendas, garantojnë zhvillim të qëndrueshëm ekonomik dhe një Shqipëri, fuqi eksportuese.

Related posts

​Ndikimi rus në Ballkan, Loshaj: Qëllimi kryesor ngadalësimi i procesit të integrimit në BE

Xh M

Ish-ministri Fatmir Mediu kërkon riekspertim për dëmin ekonomik

Xh M

Mbajti peng fëmijët dhe terrorizoi lagjen me armë, flasin fqinjët: Pinte drogë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky