Agjencia Zhurnal.mk.

24 vjetori i masakrës, krerët e shtetit bënë homazhe në Poklek

Krerët e institucioneve të shtetit kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial në fshatin Poklek, ku 24 vjet më parë u vranë më shumë se 50 persona.

Presidentja Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca dhe kryeministri Albin Kurti do të bëjnë homazhe edhe në Çikatovë të Vjetër.

Në këto dy fshatra ushtria serbe ka masakruar, vrarë, pastaj edhe i ka djegur kufomat e 77 shqiptarëve civilë të paarmatosur, në mesin e tyre foshnje dhe pleq.

Pas homazheve kreret e shtetit do ta vizitojnë edhe shtëpinë e familjes Muçolli, në Poklek si dhe do të bëjnë homazhe në fshatin Çikatovë e Vjetër.

Related posts

Kurti: Kosova udhëheq me rritjen e saj ekonomike në Ballkan, model i suksesit dhe transformimit

D V

Picula: Serbia dëshiron ta kompensojë humbjen e Kosovës duke rritur ndikimin e saj në vendet fqinje

D V

Kurti: Opozita duhet të bëhet gati për zgjedhje, përndryshe nëse ata janë rehat shkon mandati

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky