Agjencia Zhurnal.mk.

Besoni ose jo: Dy vetura morën zero yje në testin e sigurisë

Ndërsa disa prodhues veturash mezi presin të mburren me rezultatet e tyre të mira prej testeve që kanë të bëjnë me vlerësimet e sigurisë, disa të tjerë mund të preferojnë që këto teste të mos kryhen fare.

Një nga testet më të respektuara të sigurisë është ai i kryer nga ANCAP (Programi i Vlerësimit të Automjeteve të Reja Australiane-Aziatike), dhe dy modele arritën të merrnin, besoni ose jo – zero yje.

MG 5 dhe Mahindra Scorpio janë në pikëpyetje dhe të dyja automjetet janë kritikuar për “dështime thelbësore kur bëhet fjalë për zbatimin e veçorive të sigurisë që shumë prodhues kanë pasur për vite me radhë”.

Kështu, për shembull, MG 5 mori nota shumë të këqija kur bëhet fjalë për vlerësimin e rrezikut për gjoksin dhe këmbët e pasagjerit në një përplasje frontale, rregullimin e rripit të sigurimit dhe për shkak se nuk ka një airbag qendror.

Mahindra Scorpio nuk ia doli as shumë më mirë, dhe thuhet se ofron mbrojtje të dobët për pasagjerët e rritur, qofshin ata që goditen nga përpara, anash apo mbrapa. 

Related posts

Katër adoleshentë australianë vodhën një Maserati Grecale dhe një Porsche Macan – por gëzimi i tyre ishte jetëshkurtër

D V

Mbushës i ri për veturat elektrike: Shpejtësia dhe performanca e lartë!

D V

SHBA vendosi tarifa brutale ndaj Kinës – kjo është goditja më e fuqishme ndaj veturave elektrike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky