Agjencia Zhurnal.mk.

Deputetja e PDK-së: Kurti i ka mbjellë hapat e parë të sistemit autokratik

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e PDK-së, Ariana Musliu Shoshi, e ka quajtur pushtet autoritar qeverinë në krye me Albin Kurtin.

“Për këtë fundvit, me rendësi është me ditë se përpjekja e vetme dhe kryesore e pushtetit të Albinit është të vendos sistem autokratik – i njohur gjithashtu si autoritarizëm“, tha ajo.

Musliu-Shoshi tha se kryeministri Kurti i ka mbjellë hapat e parë të instalimit të sistemit autokratik

“P.sh. Tentimi për të dobësuar institucionet, si parlamentin dhe gjyqësorin, që ofrojnë kontrolle dhe ekuilibra; Pra, çelësi është përdorimi i mjeteve ligjore që përfundimisht i japin legjitimitet demokratik rrëmbimit të pushtetit“, ka shkruar deputetja në Facebook.

Related posts

Kurti: Kosova udhëheq me rritjen e saj ekonomike në Ballkan, model i suksesit dhe transformimit

D V

Picula: Serbia dëshiron ta kompensojë humbjen e Kosovës duke rritur ndikimin e saj në vendet fqinje

D V

Kurti: Opozita duhet të bëhet gati për zgjedhje, përndryshe nëse ata janë rehat shkon mandati

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky