Agjencia Zhurnal.mk.

Dimitrievski: Do të thelloj marrëdhëniet me BE-në, NATO-n dhe partnerët e huaj

Me “Manifestin për Maqedoninë” Maksim Dimitrievki do të kërkojë mbështetjen dhe besimin e qytetarëve në zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Ai sot para “Makedoniumit” në Krushevë ka promovuar programin presidencial të titulluar “Manifesti për Maqedoninë”.

Në të njëjtën kohë u promovua edhe slogani i fushatës së tij “Maksimumi për Maqedoninë”.

“Nuk është rastësi që fillimi i fushatës sime për President të Maqedonisë fillon në Krushevë, e cila si qytet ka një rëndësi të jashtëzakonshme historike për ne si komb dhe shtet. Lëvizja ZNAM – Për Maqedoninë tonë u formua dhe qëndron pikërisht në themelet e Republikës së Krushevit dhe KAÇKM-së. Prandaj programin me të cilin do ta bëj Manifestin për Maqedoninë e quajtëm vazhdimësi të Manifestit të Krushevës”, tha Dimitrievski.

“Vetëm me përpjekje maksimale, punë të palodhur dhe arritje të qëllimeve, nga të gjithë ne së bashku dhe secili veç e veç, me mendje dhe arsye, Maqedonia mund të bëhet vendi që duam. Me shembullin personal do të motivoj, inkurajoj dhe kontribuoj që çdo qytetar të japë maksimumin e tij. Maqedonia është në udhëkryq. Maqedonia është para një vendimi kyç, Maqedonia duhet të jetë vend i qytetarëve të lumtur dhe të kënaqur, Maqedonia duhet të ndërtojë një rrugë drejt së ardhmes. E di rrugën e drejtë, prandaj u bëj thirrje qytetarëve të Ilindenit dhe KAÇKM-së që të përfshihen në Kryengritjen Zgjedhore. Dëshiroj t’ju prezantoj një pjesë të programit tim për zgjedhjet presidenciale. Ai bazohet në pesë parime strategjike dhe pesë prioritete në 200 ditët e para të marrjes së detyrës presidenciale”.

“Do të thelloj marrëdhëniet me BE-në, NATO-n dhe partnerët e huaj, bazuar në një orientim të qartë gjeo-politik. Unë do të angazhohem plotësisht në dialog me vendet anëtare të BE-së për të hequr bllokimet në procesin e integrimit evropian, duke ndërtuar besimin e bazuar në reforma të besueshme, reale dhe të dukshme në vend. Do të zhvilloj marrëdhëniet me të gjitha shtetet fqinje dhe me shtetet e rajonit, bazuar në zbatimin e marrëveshjeve të bazuara në reciprocitet me vullnet të mirë nga të gjitha anët. Do të paraqes nisma për performancën e përbashkët të vendeve të rajonit për anëtarësim në BE dhe akses në fondet evropiane. Do të punoj në intensifikimin dhe forcimin e rolit të Maqedonisë në skenën globale, e cila po ndryshon me shpejtësi”, tha Dimitrievski.

Related posts

Izet Mexhiti nga Tetova: Ali Ahmeti të braktisën shokët e luftës sepse heshte kur u vra Hariun Aliu, për Enciklopedinë, për Shkupi 2014, për Lagjen e Trimave, Monstra e Alfa…

Redaksia

Ahmeti nga Tetova: Maqedonia e Veriut e ka vendin në BE ndaj kot e kanë ata që mendojnë të ndalojnë ardhmërinë pro europiane

Redaksia

Taravari: Jam kategorikisht kundër çdo hakmarrje politike…jam kategorikisht pro Përgjegjësisë Para Ligjit!

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky