Agjencia Zhurnal.mk.

Dobësohuni me vetëm këto tri gjëra

Përpjekja për të rënë në peshë tani në dimër duket si një sfidë e pamundur. Megjithatë, keni akoma një mundësi për të mos u kursyer në të ngrënë dhe të shijoni një pije të ngrohtë dimërore.

Ju duhen vetëm tre përbërës, që me siguri i keni në kuzhinën tuaj.

Ekspertët e dietave thonë se konsumimi i limonit, mjaltit dhe kanellës, të përziera në një filxhan me ujë të ngrohtë, mund t’ju ndihmojë në objektivin që i keni vënë vetes për këtë vit (për të rënë në peshë).

Të tre këta përbërës i ofrojnë organizmit një sërë përfitimesh shëndetësore, sidomos tek sistemi i tretjes.

Kanella është përdorur në mjekësinë tradicionale për shekuj me radhë. Erëza e saj ka veti anti-inflamatore dhe është e pasur me antioksidues.

Ka edhe disa të dhëna që tregojnë se kanella mund të ulë kolesterolin tek personat me diabet 2, dhe një studim i publikuar tek Revista e Mjekësisë Parandaluese tregon se njerëzit që e përfshijnë kanellën në dietën e tyre humbasin më shumë dhjamë se ata që nuk e konsumojnë kanellën.

Mjalti gjithashtu ka veti antibakteriale dhe konsiderohet nga shumica si një alternativë natyrale dhe më e shëndetshme e sheqerit.

Limoni ndërkohë është i pasur me vitamina që e mbajnë trupin të shëndetshëm.

Por, arsyeja kryesore përse kjo pije ju ndihmon të dobësoheni është se ofron një alternativë tjetër të ëmbël, pak djegëse dhe të ngrohtë të pijeve të tjera kalorike që ju konsumoni çdo ditë.

Duhet të kini kujdes pasi, edhe pse mjalti konsiderohet si një alternativë e shëndetshme e sheqerit, ai përmban shumë kalori, prandaj duhet të hidhni në pije sa për të rregulluar shijen.

Përbërësit:

1 lugë gjelle mjaltë
1 lugë gjelle lëng limoni
1 lugë çaji kanellë
I përzieni të gjitha bashkë në një filxhan me ujë të ngrohtë.

Related posts

Ndalimi i kalorive në tërësi nuk është i domosdoshëm kur provoni të humbni peshë

D V

Fëmijët që hanë mëngjes mësojnë më mirë

D V

Gjashtë “truqe” si të humbni peshë pa duruar urie

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky