Agjencia Zhurnal.mk.

Elon Musk thotë se “ka një arsye” pse ai zgjodhi datën 8 gusht, si ditën e lansimit të robotaksit Tesla

CEO i Tesla-s, Elon Musk, mund të ketë shpresuar për një fat të mirë shumë të nevojshëm kur zgjodhi datën e parashikuar të lansimit të robotaksi më 8 gusht.

“E zgjodha pjesërisht sepse 8/8 është një numër me fat në Kinë!”, Musk i tha përdoruesit X Michel de Guilhermier të hënën.

Kjo pasi ky i fundit vuri në dukje rëndësinë e datës në kulturën kineze.

Numri tetë shihet si një shifër e favorshme në kulturën kineze, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Kjo për shkak se ka një shqiptim të ngjashëm me fjalën kineze për pasuri dhe prosperitet.

Kur Kina priti Lojërat Olimpike në vitin 2008, ata hapën lojërat zyrtarisht në orën 20:00, më 8 gusht.

Interesi i Musk për kulturën kineze nuk është aq befasues nëse merret parasysh ndikimi i madh që Kina ka në pasuritë e Tesla-s.

Gjiganti aziatik është bërë një pjesë gjithnjë e më e rëndësishme e operacioneve të Tesla-s.

Në prill 2023, Musk zbuloi planet për një fabrikë të re baterish në Shangai, sipas një raporti nga agjencia shtetërore e lajmeve kineze Xinhua.

Me problemet në rritje të Tesla-s për shitjet e ngadalta dhe rënien e të ardhurave, tregu kinez tani ka një rëndësi jetike për mbijetesën dhe rritjen e kompanisë.

Musk gjithashtu mori një shpëtim kritik nga Kina gjatë fundjavës, kur zyrtarët dhanë miratimin e tyre në parim që Tesla të përdorte teknologjinë e saj të Self-Driving Full në vend, raportoi Bloomberg të hënën duke cituar një individ të njohur me këtë çështje.

Related posts

Teknologjia e re e inteligjencës artificiale e Google që “mund të gjejë syzet e humbura”!

D V

Për të qenë të qartë: TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

D V

Vjen GPT-4o – çfarë thotë për këtë risi Mira Murati

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky