Agjencia Zhurnal.mk.

“Emigrantët vijnë për hall”! Në Gjadër i presin me pozitivitet. Rrëfimi i banorit për AFP-në

Qendrat e pritjes së emigrantëve në Gjadër të Lezhës duhet të jenë gati më 20 maj, kohë kur pritet që të mbërrijnë edhe emigrantët e parë të kapur në det nga autoritetet italiane, duke vënë kështu në zbatim marrëveshjen e firmosur mes Shqipërisë dhe Italisë.

Gjadrit në Lezhë kanë udhëtuar edhe gazetarë të agjencisë franceze të lajmeve, AFP, të cilët kanë biseduar edhe me banorë të zonës.

Njëri prej tyre, Paulin Lucaj, tregohet pozitiv dhe mirëkuptues me vendimin për t’ju hapur dyerve emigrantëve afrikane.

Këtë të shtunë në Gjadër kanë vijuar punimet për shtrimin e rrugës që të çon drejt kampit. Paralelisht po punohet edhe për ngritjen e murit rrethues 7 metra i lartë, kjo për të penguar daljen e mundshme të emigrantëve nëse do të ketë tentativa të tilla.

Related posts

​Ndikimi rus në Ballkan, Loshaj: Qëllimi kryesor ngadalësimi i procesit të integrimit në BE

Xh M

Ish-ministri Fatmir Mediu kërkon riekspertim për dëmin ekonomik

Xh M

Mbajti peng fëmijët dhe terrorizoi lagjen me armë, flasin fqinjët: Pinte drogë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky