Agjencia Zhurnal.mk.

Euro 2024: Për çfarë kontrollesh duhet të përgatiten tifozët dhe gjithçka tjetër

Kampionati Evropian i Futbollit, që do të mbahet nga 14 qershori deri më 14 korrik, paraqet sfida të mëdha për autoritetet gjermane të sigurisë, me pritshmëri që miliona vizitorë nga e gjithë bota të mbushin stadiumet dhe të marrin pjesë në festimet publike. Ngjarja shumëpritur, ku Italia do të përpiqet të mbrojë titullin e fituar në “Wembley” tre vjet më parë, do të kërkojë masa sigurie të rrepta për pjesëmarrësit.

Autoritetet gjermane pretendojnë një marrjeje të madhe të tifozëve, me Ministrinë e Brendshme gjermane, Nancy Faeser, që parashikon 2.7 milionë tifozë në stadiume dhe deri në 12 milionë tifozë në zonat fan në dhjetë qytetet pritëse. Sipas raportimeve, vetëm Berlini pritet të presë 2.5 milionë vizitorë, me pritshmëri masive të tifozëve në zona të caktuara si ajo rreth Portës së Brandenburgut.

Vizitorët e stadiumeve mund të presin kontroll të dyfishtë të sigurisë, me një kontroll të parë jashtë dhe një të dytë brenda perimetrave të sigurisë, ku bileta dhe artikujt personale do të nënshtrohen në inspektim të detajuar.

Kërcënimet që ato përballen janë të ndryshme dhe përfshijnë rrezikun nga terrorizmi islami, huliganizmi, kriminaliteti i dhunshëm dhe sulmet kibernetike. E veçantë për Euro 2024 është edhe gjendja e sigurisë ndërkombëtare dhe tensionet gjeopolitike, si përshkallëzimi në Lindjen e Mesme dhe konflikti rus në Ukrainë, të cilat mund të kenë ndikim mbi turneun.

Ekzistojnë dy kategori të objektivave të sigurisë që autoritetet gjermane i diferencojnë: objektivat e fortë (si stadiumet e mbyllura me masat e tyre të sigurisë) dhe objektivat e buta (si hapësirat publike pranë stadiumeve), ku ekziston një rrezik më i madh i sulmeve.

Qeveritë federale dhe shtetërore gjermane janë duke u përgatitur për kërcënimet e mundshme me ndihmën e Qendrës Ndërkombëtare të Koordinimit të Policisë (IPCC) në Neuss, si dhe përfshirjen e ekspertëve nga Zyrat për Mbrojtjen e Kushtetutës, Shërbimi Federal i Inteligjencës dhe autoriteti i sigurisë kibernetike BSI.

Si mënyrë shtesë e mbrojtjes, kufijtë gjermanë do të monitorohen më rreptësisht gjatë Euro 2024, me kontrolle të rastësishme që mund të ndodhin. Gjermania ka një histori të vendosjes së kontrollit të përkohshëm kufitar për evente të mëdha sportive si Kupa e Botës 2006 dhe punon ngushtë me vendet pjesëmarrëse dhe fqinje për të siguruar një ambient sa më të sigurt për të gjithë pjesëmarrësit. 

Related posts

Në Etihad apo Emirates? Mësohet se ku do të qëndroj trofeu në ndeshjen e fundit të Ligës Premier

D V

Verë e pasigurt e Milanit – kush do të qëndrojë dhe kush do të largohet?

D V

Dominguez kundërshtar i Zeqirit për dy tituj internacional UBO e UBF

A.S.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky