Agjencia Zhurnal.mk.

EX30 kundër EX90, kështu duket kur Volvoja e madhe godet më të voglën në testin simulues të përplasjes

Me popullarizimin e veturave elektrike, masa e automjeteve rritet edhe më shpejt dhe gjithçka sjell pasoja të caktuara për sigurinë pasive dhe aktive të përdoruesve.

Kryeredaktori i Automotive News Europe, Doug Bolduc pati mundësinë të vizitonte Qendrën e Sigurisë Volvo në Torslanda, Suedi, ku mori pjesë në një provë interesante përplasjeje.

Volvo-të më të vegjël dhe më të mëdhenj elektrikë, përkatësisht modelet EX30 dhe EX90, morën pjesë në simulimin e përplasjes.

Duke vepruar kështu, u zgjodh një lloj përplasjeje veçanërisht e pafavorshme, ku një veturë më e madhe goditi pjesën anësore e një më të vogël.

Në momentin e përplasjes, EX90 udhëtonte me një shpejtësi prej 50 km/h, ndërsa EX30 me shpejtësi 20 km/h.

Çfarë ndodh në një aksident trafiku ku përfshihen dy vetura me një masë totale prej gati pesë tonësh, mund ta shihni më poshtë.

Related posts

Katër adoleshentë australianë vodhën një Maserati Grecale dhe një Porsche Macan – por gëzimi i tyre ishte jetëshkurtër

D V

Mbushës i ri për veturat elektrike: Shpejtësia dhe performanca e lartë!

D V

SHBA vendosi tarifa brutale ndaj Kinës – kjo është goditja më e fuqishme ndaj veturave elektrike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky