Agjencia Zhurnal.mk.

FBI arreston dy burra për krijimin e “stacioneve policore” kineze në Nju Jork

Autoritetet amerikane kanë arrestuar dy burra në Nju Jork, nën dyshimet se kanë punuar në “stacione sekrete policore” në një lagje në Manhatan.

Liu Jianwang, 61-vjeçar, dhe Chen Jinping, 59-vjeçar, të dy banorë të Nju Jorkut, përballen me akuza se kanë vepruar si agjentë për Kinën, si dhe për pengim të drejtësisë.

Ata pritet të dalin para një gjykate federale në Bruklin, gjatë ditës së hënë.

Në të kaluarën, Kina i ka hedhur poshtë akuzat se ka vepruar në këto stacione, duke i quajtur ato “qendra për ofrim shërbimesh” për shtetasit e saj jashtë vendit.

Departamenti amerikan i Drejtësisë, ka thënë të hënën se, Jianwang dhe Jinping, kanë punuar së bashku për të krijuar stacionin e parë jashtë territorit kinez në Shtetet e Bashkuara, në emër të Ministrisë së Kinës për Siguri Publike.

Këto stacione janë mbyllur në vjeshtën e vitit 2022, kanë thënë autoritetet amerikane, pas hetimeve që ka kryer Byroja Federale e Hetimeve (FBI).

“Kjo ndjekje penale shpërfaq shkeljen e kryer nga Qeveria kineze në sovranitetin e shtetit tonë, duke krijuar stacion sekret policor në mes të qytetit të Nju Jorkut”, ka thënë Breon Pearce, kryeprokuror i Bruklinit.

Këto stacione besohet se janë në mesin e 100 të tillave që operojnë në 53 vende të botës, përfshirë ato në Mbretëri të Bashkuar dhe Holandë.

Nëse dënohen, dy burrat mund të përballen me 25 vjet burgim.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky