Agjencia Zhurnal.mk.

Federata Turke vjen me dënime të rënda për Trabzonsporin pas kaosit dhe sulmit ndaj lojtarëve të Fenerbahces

Federata e Futbollit të Turqisë më në fund vendosi për kaosin pas ndeshjes mes Trabzonsporit dhe Fenerbahces, pasi tifozët vendas vrapuan në fushë dhe sulmuan mysafirët nga Stambolli.

Në mesin e muajit mars, skena të vërteta ‘horror’ u regjistruan në ndeshjen mes Trabzonit dhe Fenerbahces. Mysafirët po festonin një triumf të rëndësishëm dhe teksa ishin ende në fushë, tifozët vendas e çanë gardhin dhe filluan t’ sulmojnë lojtarët.

Tifozët e Trabzonsporit u vërsulën në fushë për të ndërprerë festën e lojtarëve të Fenerbahces, por fatmirësisht askush nuk u lëndua, edhe pse tifozët vendas mbanin armë të ftohta.

Më së keqi u godit portieri kroat Dominik Livakovic, i cili u godit me grusht në kokë, ndërsa shoku i tij i skuadrës Michy Batshuayi u pa teksa shpërndau disa shqelma.

Tani më në fund janë marrë vendimet për këtë incident. Trabzonspor është dënuar rëndë nga Federata e Futbollit të Turqisë.

Trabzonspor është gjobitur me gjashtë ndeshje pa tifozë, që do të jetë një goditje e rëndë për ta, por duhet të paguajë edhe një gjobë prej tre milionë e 112 mijë lirash ose rreth 90 mijë euro.

Lojtarët Jayden Oosterëolde dhe Irfan Can Egribayat u pezulluan për nga një ndeshje, si dhe ndihmës trajneri i Trabzonit, Egemen Korkmaz, gjithashtu me një ndeshje.

Ajo që është interesante është se lojtari i Fenerbahces, Bright Osayi-Samuel nuk u ndëshkua, edhe pse u përlesh me tifozët e Trabzonspor. Aleanca funksionoi në favor të tij, duke gjykuar se ai bëri gjithçka në vetëmbrojtje.

Related posts

Në Etihad apo Emirates? Mësohet se ku do të qëndroj trofeu në ndeshjen e fundit të Ligës Premier

D V

Verë e pasigurt e Milanit – kush do të qëndrojë dhe kush do të largohet?

D V

Dominguez kundërshtar i Zeqirit për dy tituj internacional UBO e UBF

A.S.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky