Agjencia Zhurnal.mk.

Filloi fushata për zgjedhjet presidenciale, që do të mbahen më 24 prill

Shkup, 4 prill – Në mesnatë filloi fushata zgjedhore për zgjedhjet presidenciale të caktuara për 24 prill. Fushata do të zgjatë deri në mesnatë më 22 prill. Në ditën e parë të fushatës disa nga kandidatët paralajmëruan promovimin dhe prezantimin e programit zgjedhor dhe hapjen e shtabeve zgjedhore.

Kandidati i BDI-së, Bujar Osmani fushatën zgjedhore do ta fillojë me konferencë për shtyp në ora 11:00 para vilës presidenciale në Vodno.

Në Shkup sot do të promovohet Shtabi zgjedhor i kandidatit për president të LSDM-së dhe Koalicionit, Stevo Pendarovski.

Sonte në ora 20:00, karavani zgjedhor i Pendarovskit do të ketë tubim qendror në Prilep. Kanadidati për president Pendarovski do
t’i vizitojë komunat Krivogashtani dhe Krushevë.

Kandidati për president nga Lëvizja ZNAM-Për Maqedoninë tonë, Maksim Dimitrievski fushatën do ta fillojë nga Krusheva, ku në ora 13:00 do ta prezantojë programin e titulluar “Manifest për Maqedoninë”.

Kandidatja presidenciale e Së Majtës, Biljana Vankovska do ta prezantojë programin në konferencë për shtyp.

Sipas shortit të KSHZ-së, presidenti aktual dhe kandidati i LSDM-së Stevo Pendarovski do të jetë i pari në fletvotim.

E dyta është Gordana Siljanovska Davkova, kandidate e VMRO-DPMNE-së dhe koalicionit, i treti është Stevço Jakimovski nga GROM. Në vendin e katërt është Bujar Osmani nga BDI, e pesta është Biljana Vankovska Cvetkovska nga E Majta, i gjashti Arben Taravari nga Aleanca për Shqiptarët dhe Koalicoini VLEN dhe i shtati është Maksim Dimitrievski, kandidat i ZNAM.

Rrethi i dytë i zgjedhjeve presidenciale do të mbahet më 8 maj, së bashku me zgjedhjet e 11-ta parlamentare pas pavarësisë së vendit. 

Related posts

Kompletohen grupet e punës për formimin e Qeverisë, do të takohen ditët e ardhshme

Redaksia

Kërcënime në stil mafioz ndaj kryetares së Gjykatës Kushtetuese: Një Krevat dhe një thikë i futen në garazhën e shhtëpisë

I Z

Intervistë ekskluzive e ish presidentit Ilir Meta: Vullneti i qytetarëve në Shqipëri do të triumfojë siç triumfoi në Maqedoni!

I Z

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky