Agjencia Zhurnal.mk.

Fluturimet, Kosova e katërta në Evropë për rritjen e numrit e udhëtarëve

Rritja e numrit të turistëve e ka renditur Kosovën të katërtën në Evropë për performancën në trafikun e pasagjerëve.

Në listën me 44 shtete të publikuar nga Këshilli Ndërkombëtar i Aeroporteve Kosova renditet e katërta me një rritje prej 56 % për muajin tetor 2023, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019.

Shqipëria renditet e dyta me një rritje prej 133.7 % për muajin tetor 2023, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019.

Kosova lihet mbrapa nga Uzbakistani, Shqipëria dhe Armenia.

Siç vihet re në publikimin e fundit Shqipëria kalohet vetëm nga Uzbekistani derisa lë pas shumë shtete si Greqia, italia, Franca, e cila ka shënuar rënie krahasuar me vitin 2019.

Po ashtu pas Shqipërisë dhe Kosovës në këtë listë janë edhe Kroacia, Spanja apo Turqia.

Sipas të dhënave nga aeroporti ndërkombëtar i Rinasit, më 1 Nëntor u regjistrua edhe pasagjeri i 6 miliontë në portat ajrore shqiptare, derisa poashtu në muajin nëntor në Kosovë u regjistrua udhëtari i 3 miliontë./Telegrafi/

Related posts

Kurti: Kosova udhëheq me rritjen e saj ekonomike në Ballkan, model i suksesit dhe transformimit

D V

Picula: Serbia dëshiron ta kompensojë humbjen e Kosovës duke rritur ndikimin e saj në vendet fqinje

D V

Kurti: Opozita duhet të bëhet gati për zgjedhje, përndryshe nëse ata janë rehat shkon mandati

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky