Agjencia Zhurnal.mk.

Foden zbulon sekretin pas het-trikut ndaj Aston Villas

Phil Foden zbuloi sekretin e tij të suksesit pasi arriti sezonin e tij më të mirë të golave ​​me Manchester Cityn, falë një het-triku mahnitës kundër Aston Villas.

Në një shfaqje shkëlqyese të aftësisë dhe vendosmërisë, 23-vjeçari anglez shënoi tre gola për ta katapultuar Cityn në një fitore komanduese 4-1 në Etihad Stadium kundër ekipit të Unai Emery.

Duke reflektuar mbi arritjen e tij të jashtëzakonshme, Foden ia atribuoi suksesin e tij një fokusi të përkushtuar në përmirësimin e pozicionimit të tij dhe shfrytëzimin e mundësive për shënim.

“Po, padyshim. Unë gjithmonë përpiqem të arrij në zonë dhe mendoj se kjo është arsyeja pse po ndodhin golat: ju humbni të paktën pesë në sezon duke mbërritur me vonesë në zonë. Kështu që unë kam punuar në të gjitha aspektet në lojën time. Kam ende shumë për të përmirësuar dhe jam ende duke u rritur në atë pozicion”, ka thënë fillimisht Foden për TNT Sports.

Përveç aftësisë së tij në shënimin e golave, shkathtësia dhe përshtatshmëria e Fodenit kanë qenë thelbësore për suksesin e Cityt këtë sezon. Duke vepruar kryesisht në një rol qendror në mungesë të Kevin de Bruyne, Foden ka lulëzuar duke kontribuar ndjeshëm në aftësinë sulmuese të ekipit.

Aftësia e tij për të orkestruar lojën dhe për të diktuar ritmin e lojës e ka ngritur atë në një nga gurët e themelit të projektit të Guardiolës në Etihad.

“Unë mendoj se këtë vit jam duke u rritur në lojë. Trajneri foli për ritmin dhe ngadalësimin e lojës dhe mendoj se po e tregoj edhe këtë. Ai tha më parë, ‘ju do të rriteni në atë pozicion’ sepse më parë unë po ecja kaq shpejt, duke sulmuar çdo veprim dhe mendoj se tani po bëj ekuilibrin e duhur”.

Foden hapi llogarinë e tij mbrëmë me një goditje dënimi që kaloi në murin e Villas, që ishte goli i parë i shënuar në karrierën e tij. Megjithatë, mesfushori zbuloi se ai pothuajse nuk i praktikon ato në stërvitje dhe se ai në fakt ia kishte grabitur Julian Alvarez tentativën e tij.

“Unë në fakt nuk i praktikoj ato. As vetë nuk e di pse e mora atë. Julian ishte mbi ta. Unë thjesht u ndjeva i sigurt në atë kohë dhe thashë ‘Julian a të shqetëson që ta bëj këtë’ dhe në fund u shpagua”, përfundoi anglezi.

Me Cityn që aktualisht zë vendin e tretë në renditjen e Ligës Premier, por vetëm një pikë larg liderit Arsenal, aspiratat e ekipit për lavdinë e ligës mbeten të arritshme.

Ata përgatiten të përballen me Crystal Palace në ndeshjen e tyre të ardhshme të shtunën, me formën prej ylli të Foden dhe vendosmërinë e palëkundur që shërbejnë si një fener shprese për kërkimin e Cityt për trofe këtë sezon.

Related posts

Në Etihad apo Emirates? Mësohet se ku do të qëndroj trofeu në ndeshjen e fundit të Ligës Premier

D V

Verë e pasigurt e Milanit – kush do të qëndrojë dhe kush do të largohet?

D V

Dominguez kundërshtar i Zeqirit për dy tituj internacional UBO e UBF

A.S.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky