Agjencia Zhurnal.mk.

Hiqni barkun pa ushtrime, duke ngrënë këto 7 ushqime

Tashmë që vera është duke ardhur, njerëzit me probleme me peshën nxitojnë të heqin disa kilogramë të tepërt.

Ju shqetëson dhjami në zonën e barkut, por ju mungon vullneti i duhur për t’u ushtruar?

Eksperti i dietës, Terri-Ann Nunns, ka zbuluar disa nga ushqimet që ju lehtësojnë punë me djegien e dhjamit në zonën e barkut

1. Drithërat

Fibrat janë jetike që sistemi juaj tretës të punojë siç duhet. Ndryshimi më i lehtë që mund të bëni për të marrë më shumë fibra në dietën tuaj është zëvendësimi i karbohidrateve me ushqimet e grurit të si: buka e zezë, makaronat, orizi integral, thekër.

2. Avokado

Avokadot janë një burim i yndyrave të mira. Ky frut është i pasur me yndyra që mund të ndihmojnë në kontrollin e sheqerit në gjak.

3. Arrat

Njerëzit që konsumojnë arra mund të kenë një sasi më të ulët të dhjamit të barkut, në krahasim me ata që zgjedhin ushqime tradicionale me bazë karbohidratesh.

4. Vezët

Vezët janë ushqimi i përsosur i mëngjesit me proteina të larta. Ato bëjnë shumë punë në zvogëlimin e masës dhjamore duke ju mbajtur të ngopur.

5. Banane

Ky super frut është i mbushur plot me vitamina. Bananet përmbajnë magnez dhe kalium, të cilat kompensojnë efektet e ushqimeve të përpunuara dhe të kripura që shkaktojnë fryrjen e barkut.

6. Kosi

Kosi është një ushqim që ndikon në zhvillimin e baktereve të mira në zorrë. Duke rritur kështu aktivitetin tretës të tyre.

7. Çaj jeshil

Ai cilësohet si një prej antioksidantëve më të mirë si dhe një nxitës i mirë i metabolizmit.

Related posts

Ndalimi i kalorive në tërësi nuk është i domosdoshëm kur provoni të humbni peshë

D V

Fëmijët që hanë mëngjes mësojnë më mirë

D V

Gjashtë “truqe” si të humbni peshë pa duruar urie

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky