Agjencia Zhurnal.mk.

Izraeli urdhëron spitalet që të përgatiten për trajtimin e mijëra të plagosurve

Ministria e Shëndetësisë e Izraelit ka urdhëruar spitalet në veri të vendit që të përgatiten për mundësinë e pranimit të mijëra të plagosurve ndërsa tensionet me grupin libanez Hezbollah janë rritur, thuhet në një raport të martën, raporton Anadolu.

Sipas transmetuesit publik izraelit KAN, ministria u ka kërkuar qendrave mjekësore në veri që të përgatiten për mundësinë e kalimit në “modalitetin e ishullit të shkretë”, që mund të mbeten pa furnizime mjekësore, ilaçe dhe ushqim për ditë të tëra.

Ministria u kërkoi gjithashtu spitaleve që të kalojnë në modalitetin e urgjencës brenda pak orësh dhe kërkoi që ata të mbajnë një normë 50 për qind të zënies së shtretërve.

Tensionet janë ndezur përgjatë kufirit midis Libanit dhe Izraelit mes shkëmbimeve të përhershme të zjarrit midis forcave izraelite dhe Hezbollahut në përleshjet më vdekjeprurëse që kur të dy palët zhvilluan një luftë në shkallë të gjerë në 2006.

Të paktën 158 anëtarë të Hezbollahut janë vrarë në përleshjet me forcat izraelite pranë kufirit të Libanit me Izraelin që nga shpërthimi i konfliktit të Gazës më 7 tetor, sipas shifrave të publikuara nga grupi.

Tensionet kufitare vijnë mes një ofensive ushtarake izraelite në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas më 7 tetor.

Izraeli ka goditur Gazën që atëherë, duke vrarë të paktën 23.210 palestinezë dhe duke plagosur 59.167 të tjerë, sipas autoriteteve lokale shëndetësore.

Rreth 1.200 izraelitë besohet se janë vrarë sipas shifrave zyrtare.

Rreth 85 për qind e banorëve të Gazës janë zhvendosur, ndërsa të gjithë kanosen nga pasiguria ushqimore, sipas OKB-së. Qindra mijëra njerëz jetojnë pa strehë dhe më pak se gjysma e kamionëve me ndihma po hyjnë në territor sesa përpara fillimit të konfliktit.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky