Agjencia Zhurnal.mk.

Klubi i Ligës Premier dështon në apelin kundër zbritjes së pikëve, vendimi mbetet në fuqi

Nottingham Forest ka dështuar me një apel kundër zbritjes prej katër pikësh për shkeljen e rregullave financiare të Ligës Premier.

Forest u akuzua në janar për një shkelje të Rregullave të Përfitueshmërisë dhe Qëndrueshmërisë (PSR) të ligës, duke tejkaluar pragun e tyre prej 61 milionë funtesh me 34.5 milionë funte.

Klubi fillimisht ishte caktuar të merrte një zbritje prej gjashtë pikësh, por bashkëpunimi i tyre bëri që ai dënim të reduktohej në katër pikë në muajin mars.

Vendimi e mban Nottingham Forestin në vendin e 17-të në tabelë, tre pikë larg zonës së rënies me dy ndeshje të mbetura.

“Një Bord i pavarur i Apelimit ka mbështetur vendimin e një Komisioni për të zbritur katër pikë nga Nottingham Forest pas një shkeljeje të pranuar të Rregullave të Përfitueshmërisë dhe Qëndrueshmërisë së Ligës Premier (PSR)”, , thuhet në një deklaratë nga Liga Premier.

Forest ishte skuadra e dytë këtë sezon që u ndëshkua për shkelje të PSR pasi Evertonit iu hoqën 10 pikë në muajin nëntor, të cilat më vonë u reduktuan në gjashtë në apel.

Klubet lejohen të humbasin 105 milionë funte – ose 35 milionë funte në vit – gjatë tre sezoneve, megjithëse Forest u kufizua në 61 milionë funte në total pasi kishte kaluar dy vjet në Championship.

Related posts

Në Etihad apo Emirates? Mësohet se ku do të qëndroj trofeu në ndeshjen e fundit të Ligës Premier

D V

Verë e pasigurt e Milanit – kush do të qëndrojë dhe kush do të largohet?

D V

Dominguez kundërshtar i Zeqirit për dy tituj internacional UBO e UBF

A.S.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky