Agjencia Zhurnal.mk.

Kongresi amerikan siguron se ndihma për Ukrainën është në krye të agjendës

Kryetari i Komitetit të Dhomës së Përfaqësuesve, Mike Turner, tha se kur anëtarët e Kongresit të SHBA të kthehen në punë në prill, çështja e miratimit të një projektligji që do të ofrojë ndihmë për Ukrainën do të jetë pika kryesore në rendin e ditës.

“Kryetari ka bërë deklarata shumë të qarta se kur të kthehemi, është agjenda tjetër kryesore, pasi sapo ka kaluar të gjitha projektligjet që financojnë qeverinë federale”, citohet të ketë thënë Turner të dielën, shkruan Ukrinform.

Ai shtoi se projektligji, i cili parashikon ndarjen e ndihmës për Ukrainën, do të ketë mbështetje të madhe në Kongresin e SHBA-së.

“Unë besoj se kjo do të ketë mbështetje të madhe në Kongres dhe ne do të vendosim një projektligj në tryezën e presidentit”.

Ndërkohë kujton Ukrinform, fundjavën e kaluar, republikani Michael McCaul, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, tha se Kryetari Mike Johnson synon të sjellë për votim një projektligj që do të sigurojë ndihmë për Ukrainën pas Pashkëve katolike.

Siç raporton Ukrinform, më 13 shkurt, Senati amerikan në votimin përfundimtar mbështeti një projektligj që parashikon 95 miliardë dollarë ndihmë për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin, 60 miliardë prej të cilave për Kievin.

Dokumenti duhet të miratohet nga Dhoma e Përfaqësuesve përpara se t’i dërgohet presidentit të SHBA-së, Joe Biden për nënshkrim.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky