Agjencia Zhurnal.mk.

Kosova ia ndaloi hyrjen, Petkoviq arsyetohet se vizita kishte karakter fetar

Drejtori i të ashtuquajturës zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka thënë sot se Prishtina, pa asnjë shpjegim, ia ka ndaluar të futet në Kosovë, edhe pse vizita sipas tij kishte karakter fetar, në mënyrë që ai të marrë pjesë në liturgjinë e mesnatës së Pashkëve në manastirin e Graçanicës.

“Ka një vit, edhe pse jam negociatori kryesor me Prishtinën, nuk më lejojnë të vizitoj territorin e Kosovës dhe në këtë mënyrë i shkelin të gjitha marrëveshjet”, ka thënë Petkoviq për televizionin Pink, duke theksuar se vizitën e ka paralajmëruar me kohë.

Ai tha se deklaratat e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, tregojnë se “Prishtina nuk ka ndërmend të formojë kurrë Asociacionin e komunave me shumicë serbe”.

Petkoviq theksoi se Beogradi do të vazhdojë me raportet ‘konstruktive’ karshi dialogut me Prishtinën, dhe se do të vazhdojë Serbia luftën që Kosova të mos anëtarësohet në Këshillin e Evropës.

Related posts

Kurti: Kosova udhëheq me rritjen e saj ekonomike në Ballkan, model i suksesit dhe transformimit

D V

Picula: Serbia dëshiron ta kompensojë humbjen e Kosovës duke rritur ndikimin e saj në vendet fqinje

D V

Kurti: Opozita duhet të bëhet gati për zgjedhje, përndryshe nëse ata janë rehat shkon mandati

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky