Agjencia Zhurnal.mk.

Kosova nënshkruan marrëveshje me Arabinë Saudite për lirim nga vizat për ata që kanë pasaporta diplomatike dhe zyrtare

Ministria e Punëve të Jashtme përmes një komunikate për media ka bërë të ditur se sot është nënshkruar marrëveshje zyrtare me Arabinë Saudite për lirim nga vizat për ata që janë ta pajisur me pasaporta diplomatike dhe zyrtare.

Marrëveshja është nënshkruar sot në Riad nga zv.ministri për Punë të Jashtme dhe Diasporë, Kreshnik Ahmeti dhe homologu i tij Waleed Abdulkarim El Khereiji.

“Gjatë takimit me Zëvendësministrin për Punë të Jashtme, z. El Khereiji, u bisedua për ngritjen e bashkëpunimit ekonomik, bashkëpunimin në fushën e mbrojtjes dhe kundër terrorizmit dhe për nisjen dhe finalizimin e marrëveshjeve në fushën e transportit, edukimit dhe sportit”, thuhet në njoftim.

“Duke vlerësuar lartë bashkëpunimin në mes të dy shteteve, zëvendësministri Ahmeti ka falënderuar Arabinë Saudite për përkrahjen dhe kontributin e vazhdueshëm për Republikën e Kosovës. Z. Ahmeti kërkoi që qytetarët e Republikës së Kosovës të kenë procedura më të lehta për hyrje në Arabinë Saudite.Takimi u përmbyll me nënshkrimin e Marrëveshjes për Heqjen Reciproke të Vizave për Bartësit e Pasaportave Diplomatike dhe Pasaportave Zyrtare”, përfundon komunikata.

Related posts

Kurti: Kosova udhëheq me rritjen e saj ekonomike në Ballkan, model i suksesit dhe transformimit

D V

Picula: Serbia dëshiron ta kompensojë humbjen e Kosovës duke rritur ndikimin e saj në vendet fqinje

D V

Kurti: Opozita duhet të bëhet gati për zgjedhje, përndryshe nëse ata janë rehat shkon mandati

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky