Agjencia Zhurnal.mk.

Kroacia shpërndan parlamentin përpara zgjedhjeve

Ligjvënësit kroatë votuan shpërndarjen e parlamentit të enjten për t’i hapur rrugë zgjedhjeve parlamentare që duhet të mbahen brenda dy muajsh.

Zgjedhjet fillimisht ishin planifikuar për në vjeshtë, por qeveria vendosi t’i mbajë ato përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian në qershor.

11 parti opozitare, të udhëhequra nga Partia Social Demokratike (SDP) dhe e majta mjedisore Mozemo, kishin paraqitur një kërkesë zyrtare për shpërbërje pas një vale protestash kundër politikave të Bashkimit Demokratik Kroat (HDZ) në pushtet të udhëhequr nga kryeministri aktual Andrej Plenkoviq.

Presidenti Zoran Milanoviq pritet të thërrasë zyrtarisht zgjedhjet këtë javë, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

HDZ e qendrës së djathtë ka udhëhequr qeverinë për tre mandatet e fundit, me Plenkoviq si kryeministër gjatë tetë viteve të fundit.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky