Agjencia Zhurnal.mk.

Kryeministrja franceze Elisabeth Borne jep dorëheqje

Kryeministrja franceze Elisabeth Borne dha dorëheqje, transmeton Anadolu.

Borne u takua më herët me presidentin Emmanuel Macron në pallatin presidencial Elysee në Paris, njoftoi e përditshmja Le Figaro.

Sipas të njëjtit burim, Borne paraqiti dorëheqjen e saj.

Macron postoi një mesazh në X duke falënderuar Borne-n për përpjekjet e saj “shembullore” si kryeministre e Francës.

Borne u emërua kryeministre në maj 2022 dhe largimi i saj vjen pas miratimit të një ligji të ashpër dhe të diskutueshëm të emigracionit në fund të vitit të kaluar.

Ditët e fundit janë shtuar pritshmëritë që Macron do të riorganizojë kabinetin e tij.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky