Agjencia Zhurnal.mk.

 Kryetari i bashkisë vritet teksa ishte në një restorant me djalin e tij 14-vjeçar

Guillermo Torres, kryetari i bashkisë së Churumuco-s ​​në shtetin Michoacán në Meksikë, ishte viktimë e një sulmi vrastar nga njerëz të armatosur teksa po hante në një restorant me djalin e tij 14-vjeçar. Sulmi ndodhi të shtunën teksa 39-vjeçari ndodhej në një restorant në qytetin Morelia, ndërsa 14-vjeçari u plagos me armë zjarri.

Torres u zgjodh në vitin 2022, nën siglën e Partisë Revolucionare Institucionale (PRI), por ai së fundmi u largua nga ky fraksion dhe tani ishte në anën e qeverisë MORENA.

Vrasja erdhi në mes të fushatës përpara zgjedhjeve të përgjithshme të 2 qershorit, në të cilat rreth 20,000 zyra lokale, shtetërore dhe federale po kërkojnë, presidencën dhe të gjitha vendet në të dy dhomat e Kongresit.

Vihet re se nga fillimi i qershorit 2023 deri më 26 mars 2024, të paktën 50 persona, përfshirë shtatë gra, janë vrarë në incidente të dhunshme të lidhura me zgjedhjet, 26 prej të cilëve do të garonin për poste të zgjedhura, sipas të dhënave nga kompania private e kërkimit dhe analizës Laboratorio Electoral.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky