Agjencia Zhurnal.mk.

Linjat ajrore më të vogla në botë, mes tyre dhe “Air Albania”

Një shtet kryesisht përfaqësohet nga një linjë ajrore përmes avionëve që mbajnë emrin dhe flamurin e  vendit. Shtetet e mëdha dhe të fuqishme kanë më shumë se një linjë ajrore. Megjithatë vende më të vogla kanë një flotë ajrore më të reduktuar në numër dhe destinacione për qytetarët. Po cilët janë linjat ajrore më të vogla në botë?

  1. Air Albania (Shqipëri)

Madhësia e flotës: 3

Aktualisht, kjo linjë ajrore shërben në 5 destinacione nga Tirana.  Air Albania operon një flotë Airbus dhe u themelua në vitin 2018.

  1. Air Burkina (Burkina Faso)

Madhësia e flotës: 3

E themeluar në vitin 1967, Air Burkina operon një flotë prej avionësh rajonalë të prodhuar nga prodhuesi brazilian Embraer. Linja ajrore ofron destinacione për kryeqytetet e afërta si Lome në Togo, Dakar në Senegal dhe Akra në Gana.

  1. Ishujt Marshall Air (Ishujt Marshall)

Madhësia e flotës: 3

Ishujt Marshall ndodhet në gjysmë të rrugës midis Hawaiit dhe Australisë, në Oqeanin Paqësor. Linja ajrore e saj u themelua në vitin 1980, një vit pas pavarësisë së vendit, dhe operon një Bombardier Dash-8 të prodhimit kanadez (34 pasagjerë) dhe dy Dornier 228 të prodhimit gjerman (18 pasagjerë secili). Ajo ofron shërbime ditore midis kryeqytetit Majuro dhe ishujve të jashtëm të vendit.

  1. Aruba Airlines (Aruba)

Madhësia e flotës: 2

Aruba, një parajsë e vogël tropikale në brigjet e Venezuelës. Aty funksionon vetëm një linjë ajrore e vetme me një Airbus A320 dhe një A321. E themeluar në vitin 2006, Aruba Airlines fluturon në një sërë destinacionesh, duke përfshirë Medellin në Kolumbi, Georgetown në Guajana dhe Miami në Florida.

  1. BermudAir (Bermuda)

Madhësia e flotës: 2

Nisur në vitin 2023, BermudAir operon me dy Embraer E-175 dhe ofron një numër të vogël destinacionesh në SHBA, duke përfshirë Bostonin dhe Fort Lauderdale.

  1. Cabo Verde Airlines (Kape Verde)

Madhësia e flotës: 2

Operojnë në këtë linjë një Boeing 737 MAX 8 dhe një 737-700. E quajtur Cabo Verde Airlines në 2018, ajo shërben destinacione në Amerikë, Evropë dhe Afrikë.

  1. Czech Airlines (Republika Çeke)

Madhësia e flotës: 2

Ndër linjat ajrore më të vjetra në botë, Czech Airlines u themelua në vitin 1923 dhe aktualisht operon vetëm dy avionë. Aktualisht ofron vetëm fluturime për në Madrid dhe Paris nga Praga, por disa destinacione të tjera janë të disponueshme përmes linjave ajrore partnere.

  1. Fly Arna (Armeni)

Madhësia e flotës: 1

Flota e saj përmban një Airbus A320-214  dhe destinacionet e tij përfshijnë Bagdadin, Teheranin dhe Moskën.

  1. Sudan Airëays (Sudan)

Madhësia e flotës: 2

Flota e saj aktualisht përbëhet nga një Boeing 737 dhe një Airbus A320.

  1. Surinam Airëays (Suriname)

Madhësia e flotës: 3

Linja ajrore operon me dy Boeing 737-800 dhe një A340, që lidh kryeqytetin e vendit, Paramaribo, me Amsterdamin, Miami dhe Aruba, ndër të tjera.

Related posts

​Ndikimi rus në Ballkan, Loshaj: Qëllimi kryesor ngadalësimi i procesit të integrimit në BE

Xh M

Ish-ministri Fatmir Mediu kërkon riekspertim për dëmin ekonomik

Xh M

Mbajti peng fëmijët dhe terrorizoi lagjen me armë, flasin fqinjët: Pinte drogë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky