Agjencia Zhurnal.mk.

Lodhja juaj mund të jetë shenjë e anemisë, këto ushqime të pasura me hekur mund të ndihmojnë

Disa njerëz mendojnë se ndjenja e lodhjes është një pjesë normale e plakjes. Por, ata mund të mos kenë konsideruar një arsye të lidhur dhe të trajtueshme për atë lodhje: aneminë nga mungesa hekurit.

Një në gjashtë të rritur mbi moshën 65 vjeçare ka anemi – një gjendje e shkaktuar nga mungesa e mjaftueshme e qelizave të kuqe të gjakut të shëndetshme për të transportuar oksigjen të mjaftueshëm në të gjithë trupin. Më shpesh, kjo ndodh për shkak se hekuri i nevojshëm për t’i krijuar këto qeliza mungon, duke çuar në anemi nga mungesa e hekurit.

Janë disa arsye pse kjo mund të ndodhë.

Shkaqet e anemisë

Çështjet gastrointestinale mund ta pengojnë trupin tuaj të marrë hekur nga ushqimet që hani. “Ndërsa plakeni, qelizat në mukozën e lukthit mund të vdesin, kështu që nuk e përthithni hekurin siç duhet”, thotë Michael Auerbach, një profesor klinik i mjekësisë në Universitetin Georgetown në Washington D.C.

Disa ilaçe, të tilla si ato për refluksin acidik, mund të ndërhyjnë gjithashtu në metabolizmin e hekurit. Marrja e aspirinës me dozë të ulët çdo ditë rrit rrezikun e anemisë me 20 për qind te të moshuarit, sipas një studimi të vitit 2023 të botuar në Annals of Internal Medicine. Aspirina mund të shkaktojë gjakderdhje gastrointestinale dhe të zvogëlojë nivelet e hekurit përmes humbjes së gjakut.

Një gjendje bazë shëndetësore gjithashtu mund të shkaktojë mungesë hekuri, thotë Caroline Cromwell, një asistent profesor i mjekësisë në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Malin Sinai në New York. Disa gjendje që janë të zakonshme te të moshuarit – të tilla si ulcera, polipet e zorrës së trashë dhe kanceri – mund të shkaktojnë gjakderdhje të brendshme, thotë ajo.

Nëse dyshoni se keni mungesë hekuri ose keni ndonjë shenjë të anemisë, si lodhje, marramendje, frymëzënie dhe duar ose këmbë të ftohta, konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të ndërmerrni ndonjë veprim.

Plotësimi i nevojave për hekur

Meshkujt dhe femrat mbi 50 vjeç kanë nevojë për 8 miligramë hekur në ditë. “Shumica e të rriturve amerikanë marrin mjaftueshëm hekur përmes dietës”, është shprehur Vijaya Surampudi, një asistente profesoreshë e mjekësisë në Qendrën e UCLA për Nutricion në Kaliforni.

Por, veganët dhe vegjetarianët mund të kenë nevojë të marrin deri në 15 mg. Kjo për shkak se trupi thith vetëm 1 deri në 10 për qind të hekurit në bimë dhe ushqime të fortifikuara me hekur, të quajtura nonheme, krahasuar me 25 deri në 30 për qind të hekurit hem që gjendet në mish, peshk dhe shpendë.

Reklama

Për të ndihmuar thithjen e hekurit nga ushqimet bimore, hani ato me vitaminë C (si agrume, domate, speca dhe brokoli) në të njëjtin vakt. Hulumtimet sugjerojnë se kjo mund t’ju ndihmojë të merrni deri në shtatë herë më shumë hekur nga burimet me bazë bimore.

Kini parasysh edhe atë që po pini. Kafeja dhe çaji reduktojnë përthithjen e hekurit. Antioksidantët në këto pije të quajtura polifenole mund të lidhen me hekurin, duke e bllokuar të hyjë në qarkullimin e gjakut. Mos i konsumoni këto pije një orë ose më shumë para vaktit tuaj – transmeton Washington Post.


Ushqimet e pasura me hekur

Hekuri gjendet si në ushqimet shtazore ashtu edhe në ato bimore. Në vijim janë disa nga burimet kryesore të hekurit:

Drithëra të fortifikuara të mëngjesit, 1 porcion: 18 mg.

goca deti, të gatuara: 8 mg.

Fasule të bardha, të konservuara, 1 filxhan: 8 mg.

Thjerrëzat e ziera, 1 filxhan: 6 mg.

Tofu, i fortë, 1 filxhan: 6 mg.

Mish viçi, i rrumbullakët, i gatuar: 4 mg.

Patate, e pjekur, 1 e mesme me lëkurë: 2 mg.

Farat e kungullit: 2 mg.

Domate të ziera, të konservuara, ½ filxhan: 2 mg.

Bukë, grurë të bardhë ose të plotë, 1 fetë: 1 mg.

Pulë, e pjekur: 1 mg.

A duhet të merrni një suplement hekuri?

Duke pasur parasysh këtë informacion, mund të tundoheni të merrni pilula hekuri si sigurim. Mos e bëni këtë pa folur me mjekun tuaj. Ka lloje të tjera të anemisë dhe suplementet mund t’i maskojnë simptomat e anemisë me mungesë hekuri. Kjo mund të vonojë një diagnozë të çdo problemi mjekësor që po shkakton mungesën e hekurit.

Për më tepër, trupi juaj mban hekur, kështu që mund të merrni shumë. Një studim i vitit 2001 në American Journal of Clinical Nutrition zbuloi se 13 për qind e amerikanëve të bardhë të moshës 67 deri në 96 vjeç kishin nivele shumë të larta hekuri, pjesërisht për shkak të marrjes së suplementeve. Një tepricë e mineralit mund të shkaktojë probleme të tretjes, të tilla si ngërçe dhe të përziera.

Dhe në planin afatgjatë, hekuri mund të grumbullohet dhe t’i dëmtojë organet ku ruhet, të tilla si mëlçia ose zemra. Hulumtimet kanë lidhur gjithashtu mbingarkimin e hekurit me një rrezik më të lartë të diabetit të tipit 2, sëmundjeve të caktuara të zemrës dhe kancerit. 

Related posts

Ndalimi i kalorive në tërësi nuk është i domosdoshëm kur provoni të humbni peshë

D V

Fëmijët që hanë mëngjes mësojnë më mirë

D V

Gjashtë “truqe” si të humbni peshë pa duruar urie

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky