Agjencia Zhurnal.mk.

Mini Aceman i ri: Zbulohen detaje të “SUV-it të vogël” elektrik

Mini më në fund ka zbuluar Aceman-in krejtësisht të ri, një crossover plotësisht elektrik i vendosur për të konkurruar në segmentin e lulëzuar të “SUV-ve” të tjerë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, bëhet fjalë për Aceman që është i disponueshëm ekskluzivisht si një EV.

Kështu, siç bëhet e ditur më tej, “niveli fillestar” Aceman E vjen i pajisur me një motor elektrik të vetëm që prodhon 181 hp (135 kW/184 PS) dhe 290 Nm (214 lb-ft) çift rrotullues.

Ai përmban një paketë baterie 40,7 kWh, duke siguruar një rreze WLTP prej 310 km (193 milje).

Ndërkohë Aceman SE krenohet me një motor elektrik më të fuqishëm, që prodhon 215 hp (160 kW/218 PS) dhe 330 Nm (243 lb-ft) çift rrotullues, duke dërguar përsëri fuqinë në rrotat e përparme.

Me një bateri më të madhe 54,2 kWh, ai arrin një distancë prej 406 km (252 milje).

Mini Aceman pritet të dalë në shitje në tregje si Kina, Evropa dhe Britania e Madhe në fund të vitit.

Megjithatë, EV ende nuk është shpallur për tregun e Amerikës së Veriut.

Related posts

Katër adoleshentë australianë vodhën një Maserati Grecale dhe një Porsche Macan – por gëzimi i tyre ishte jetëshkurtër

D V

Mbushës i ri për veturat elektrike: Shpejtësia dhe performanca e lartë!

D V

SHBA vendosi tarifa brutale ndaj Kinës – kjo është goditja më e fuqishme ndaj veturave elektrike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky