Agjencia Zhurnal.mk.

Ministri i Jashtëm iranian: Të ulen tensionet në Lindjen e Mesme

Ministri i Jashtëm iranian, Husein Amirabdollahian, është shprehur në favor të zbutjes së tensioneve në Lindjen e Mesme në një deklaratë për mediat iraniane në Nju Jork, pas sulmeve midis Izraelit dhe Iranit.

“Lufta dhe tensionet ushtarake nuk janë të dobishme për asnjë palë në rajon dhe duhet të gjenden zgjidhje thelbësore”, tha Amirabdollahian.

“Të gjitha palët duhet të fokusohen në një zgjidhje politike”, tha ai.

“Izraeli duhet të ndalojë “krimet e tij të luftës” në rajon”, tha Amirabdollahian.

“Ndihma humanitare dhe shkëmbimi i pengjeve në konfliktin e Gazës do të bëhej i mundur atëherë”, tha ai në fund të një udhëtimi në SHBA.

Ndërsa ndodhej në Nju Jork, ku ai iu bashkua disa seancave të Kombeve të Bashkuara, Amirabdollahian theksoi se Irani nuk do të reagojë ndaj sulmeve në objektivat ushtarake në provincën qendrore të Iranit në Isfahan të premten, që i janë atribuar Izraelit.

Ministri i Jashtëm i përshkroi sulmet si një përpjekje e mediave pro-izraelite për të treguar dominimin ushtarak të Izraelit.

Por ai paralajmëroi se Irani do të përgjigjet “me forcë dhe me vendosmëri” ndaj një sulmi të vërtetë izraelit.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky