Agjencia Zhurnal.mk.

Ministri italian: Përfshirja në Iniciativën kineze Brezi dhe Rruga, vendim “mizor”

Italia e ka marrë një vendim “të improvizuar dhe mizor”, kur i është bashkuar Iniciativës Brezi dhe Rruga katër vjet më parë, pasi ajo ka ndikuar pak në rritje të eksporteve, ka thënë ministri italian i Mbrojtjes, Guido Crosetto.

Italia e ka nënshkruar marrëveshjen për përfshirje në këtë iniciativë nën qeverisjen e kaluar, dhe kështu është bërë shteti i vetëm i madh i Perëndimit, që ka marrë një hap të tillë.

Crosetto është pjesë e një administrate që është duke e shqyrtuar mundësinë e daljes nga marrëveshja pa pasoja.

Iniciativa Brezi dhe Rruga parasheh krijimin e lidhjeve të Kinës me Azinë, Evropën dhe përtej, përmes investimeve të mëdha të infrastrukturë.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky