Agjencia Zhurnal.mk.

Ministrja e Jashtme sllovene, Fajon për situatën në Gaza: Bota ka dështuar në testin e njerëzisë

Ministrja e Jashtme e Sllovenisë, Tanja Fajon deklaroi se situata në Gaza po përkeqësohet dita-ditës dhe se bota ka dështuar në testin e njerëzisë, transmeton Anadolu.

Fajon në një deklaratë për televizionin CNN tha se në Gaza ka shkelje të ligjit ndërkombëtar humanitar. “Situata është katastrofike dhe përkeqësohet çdo ditë e më shumë. Nuk ka asnjë shans të dytë për të shpëtuar Gazën”, tha ajo.

“Bota ka dështuar në testin e njerëzisë. Ne kemi nevojë për armëpushim të përhershëm për të ndihmuar civilët që kanë nevojë për ndihmë humanitare. Ne duhet të ndihmojmë punonjësit humanitarë”, tha Fajon.

Ajo potencoi se Gaza dhe Bregu Perëndimor u përkasin palestinezëve.

“Ne duhet të mbështesim të gjitha hapat paqësore për të pasur zgjidhje me dy shtete për sigurinë dhe bashkëjetesën e izraelitëve dhe palestinezëve. Unë e di se ky është objektiv afatgjatë, por kjo është arsyeja pse ne duhet të ndalojmë dhunën në Gaza e cila është kundër ligjit humanitar ndërkombëtar dhe të sigurojmë armëpushim të përhershëm”, tha Fajon.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky