Agjencia Zhurnal.mk.

Nagelsmann do të lërë dy legjenda jashtë skuadrës së Gjermanisë për Euro 2024

Trajneri i Kombëtares së Gjermanisë, Julian Nagelsmann do të marrë vendimin e pamëshirshëm për të lënë jashtë skuadrës dy legjenda për Euro 2024.

Gjermania mikpritëse do të hyjë në turneun e kësaj vere si një nga favoritët për të fituar, pavarësisht nga forma e tyre jokonsistente në vitet e fundit.

Tre herë fituesit janë aktualisht favoritët e tretë, pas Anglisë dhe Francës, dhe do të shpresojnë që avantazhi i shtëpisë të shpërblehet këtë verë.

Detyra e Nagelsmann për të zgjedhur një skuadër për turneun u lehtësua paksa muajin e kaluar kur UEFA votoi për të rritur skuadrat nga 23 në 26 lojtarë.

Pavarësisht kësaj rritjeje, Nagelsmann do të lërë jashtë skuadrës së tij dy legjenda të futbollit gjerman, sipas raporteve në Gjermani.

Gazeta BILD pretendon se mbrojtësi i Borussia Dortmundit, Mats Hummels, 35 vjeç, nuk do të përfshihet në skuadër.

Kjo pavarësisht formës së tij mbresëlënëse për Dortmundin, i cili do të përballet me Real Madridin në finalen e Ligës së Kampionëve më 1 qershor.

Hummels ishte gjithashtu pjesë e skuadrës së Gjermanisë që fitoi Kupën e Botës në Brazil në 2014.

Mesfushori i Bayern Munichut, Leon Goretzka gjithashtu pritet të lihet jashtë skuadrës, edhe pse kjo është më pak befasuese sesa lëshimi i Hummels.

Goretzka, 29 vjeç, ka luftuar për formën dhe u la jashtë skuadrës së Gjermanisë në ndeshjet e fundit gjatë pushimin e fundit ndërkombëtar.

Ndryshe, Nagelsmann do të shpallë zyrtarisht skuadrën e tij për Euro 2024 të enjten, megjithëse shtatë lojtarë tashmë janë konfirmuar.

Federata Gjermane e Futbollit (DFB) përdori të famshëm, influencues dhe fansa për të zbuluar shtatë emrat e parë në skuadër përpara njoftimit zyrtar.

Nico Schlotterbeck i Borussia Dortmund ishte i pari që u zbulua të dielën së bashku me mbrojtësin e Bayer Leverkusen, Jonathan Tah, mesfushorin e Bayern Munichut, Aleksandar Pavlovic dhe kapitenin e Gjermanisë, Manuel Neuer.

Sulmuesi i Dortmundit, Niclas Fullkrug, anësori i Shtutgartit, Chris Fuhrich dhe qendërmbrojtësi i Eintracht Frankfurt Robin Koch u konfirmuan më vonë gjatë ditës.

Gjermania përballet me Ukrainën dhe Greqinë në miqësoret muajin e ardhshëm përpara turneut.

Ata më pas do të përballen me Skocinë në ndeshjen hapëse të Euro 2024 më 14 qershor, me skuadrën e Nagelsmannit që do të përballet me Hungarinë (19 qershor) dhe Zvicrën (23 qershor) në ndeshjet e tyre të fundit në grup.

Related posts

Në Etihad apo Emirates? Mësohet se ku do të qëndroj trofeu në ndeshjen e fundit të Ligës Premier

D V

Verë e pasigurt e Milanit – kush do të qëndrojë dhe kush do të largohet?

D V

Dominguez kundërshtar i Zeqirit për dy tituj internacional UBO e UBF

A.S.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky