Agjencia Zhurnal.mk.

Një prodhues veturash në prag të falimentimit, pronari po shet shtëpinë e tij me shpresën që të shmang më të keqen

Duket se aventura e Fiskerit në industrinë e automobilave do të përfundojë keq. Marka e themeluar nga Henrik Fisker po kalon periudha shumë të vështira, aq sa ai tashmë ka paralajmëruar punonjësit e tij se mund t’i pushojë në afat të shkurtër nëse nuk gjejnë fonde shtesë.

Dhe ky kërkim për financim me sa duket po zbret në nivelin personal, pasi themeluesi dhe aksionari më i madh i kompanisë ka nxjerrë në shitje rezidencën e tij luksoze, transmeton Telegrafi.

Kjo nuk është hera e parë që kompania e Fisker-it dështon. Një gjë e ngjashme ndodhi dhjetë vjet më parë, por më pas ai bëri një rikthim mjaft të suksesshëm. Është folur për disa vite më parë si një konkurrent i mundshëm i Teslës. Por kjo nuk ndodhi kurrë.

Henrik Fisker po shet një shtëpi ultramoderne në Los Anxhelos për 35 milionë dollarë. Një sasi jashtëzakonisht e lartë që korrespondon jo vetëm me madhësinë dhe luksin e shtëpisë, por edhe me vendndodhjen e saj të privilegjuar: në Hollyëood Hills, një nga zonat më ekskluzive të Los Anxhelosit.

Shtëpia e Fiskerit është vërtet mahnitëse. Vila ka 1096 metra katrorë (në një total prej 1740 metra katror tokë), 6 dhoma gjumi dhe 8 tualete.

Nuk dihet pse Henrik Fisker vuri në shitje shtëpinë e tij luksoze, por e vërteta është se kompania e tij aktualisht është në një pikë të thyer, dhe në fillim të këtij muaji prodhuesi njoftoi se së shpejti do të duhet të falimentojë nëse nuk merr një injeksion financiar. 

Related posts

Katër adoleshentë australianë vodhën një Maserati Grecale dhe një Porsche Macan – por gëzimi i tyre ishte jetëshkurtër

D V

Mbushës i ri për veturat elektrike: Shpejtësia dhe performanca e lartë!

D V

SHBA vendosi tarifa brutale ndaj Kinës – kjo është goditja më e fuqishme ndaj veturave elektrike

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky