Agjencia Zhurnal.mk.

Një rus që lufton për Ukrainën: Nuk kam mëshirë për bashkatdhetarët e mi

Legjioni ukrainas “Rusia e Lirë” është një nga formacionet ndërkombëtare në të cilin luftojnë dezertorët dhe vullnetarët rusë që lanë atdheun e tyre për të mbrojtur Ukrainën dhe përshkruan përvojat e tyre për CNN.

Një rus që lufton me pseudonimin “Cezar” në Bakhmut thotë se luftimet janë jashtëzakonisht brutale dhe se pothuajse asnjëra palë merr robër. Ai shton se nuk e ka të vështirë kur takohet me bashkatdhetarë nga ana tjetër sepse, sipas tij, ata njerëz kanë shkelur “ligjet njerëzore edhe hyjnore”, dhe se nuk ka “mëshirë” për ta.

“I marr të burgosur nëse mundem, por në shumicën e rasteve më duhet t’i qëlloj”, thotë Cezari, duke shtuar se disa prej tyre janë vrarë.

Bakhmut është një qytet ukrainas që u shkatërrua plotësisht në luftë. Luftimet në afërsi të këtij qyteti shkaktuan viktima nga të dyja palët.

Cezari iu referua mbrojtjes së vlerave tradicionale të presidentit rus Vladimir Putin dhe kujtoi një manastir aty pranë të shkatërruar nga forcat ruse, duke pyetur veten nëse kjo ishte lufta që dëshironin rusët.

Një tjetër luftëtar rus, i cili prezantohet si “Vinny”, përmendi atë me mercenarë nga grupi Wagner si lufta më e vështirë dhe shton se nëse kapet, me siguri do të jetë fundi i tij.

Legjioni Rus në Ukrainë numëron disa qindra luftëtarë dhe shumë në Rusi kanë dëshirë t’u bashkohen atyre.

“Unë po bëj detyrën time ushtarake dhe të krishterë, duke mbrojtur popullin ukrainas dhe këtë vend, por kur Ukraina të jetë e lirë, unë do ta çoj shpatën në Rusi për ta çliruar nga tirania”, tha Cezari për CNN.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky