Agjencia Zhurnal.mk.

O’Brajan: SHBA është një aleat, partner dhe mik i Maqedonisë së Veriut dhe do të punojë me të në reformat për të arritur integrimin euroatlantik

Uashington, 11 maj – Xhejms O’ Brajan, ndihmës sekretari shtetëror amerikan për Çështjet Evropiane dhe Euroaziatike ka uruar zgjedhjen e presidentes së parë grua të Maqedonisë së Veriut, Gordana Siljanovska-Davkova, në kumtesën në rrjetin social X (ish Tuiter).

“Urime për Gordana Siljanovska-Davkova, deri më tani gruaja e parë e zgjedhur presidente e Maqedonisë së Veriut. Si aleatë, partnerë dhe miq me Maqedoninë e Veriut, ne presim të punojmë në reforma të rëndësishme dhe qëllime të përbashkëta në rrugën drejt integrimit euroatlantik”, ka shkruar O’Brajan.

Siljanovska-Davkova fitoi në rrethin e dytë të zgjedhjeve presidenciale që u mbajtën më 8 maj. Në të njëjtën kohë, në zgjedhjet parlamentare, partia VMRO-DPMNE fitoi 58 vende në parlamentin prej 120 anëtarësh.

Fitoren më parë e uroi edhe ambasadorja amerikane në Shkup, Anxhela Ageler. 

Related posts

Kompletohen grupet e punës për formimin e Qeverisë, do të takohen ditët e ardhshme

Redaksia

Kërcënime në stil mafioz ndaj kryetares së Gjykatës Kushtetuese: Një Krevat dhe një thikë i futen në garazhën e shhtëpisë

I Z

Intervistë ekskluzive e ish presidentit Ilir Meta: Vullneti i qytetarëve në Shqipëri do të triumfojë siç triumfoi në Maqedoni!

I Z

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky