Agjencia Zhurnal.mk.

Pekini: Në ngushticën e Tajvanit nuk ekzistojnë të ashtuquajturat “ujëra ndërkombëtare”

Zëdhënësi i Zyrës së Çështjeve të Tajvanit të Këshillit të Shtetit të Kinës Chen Binhua i hodhi poshtë të mërkurën në një konferencë shtypi të organizuar në Pekin pretendimet për ekzistencën e të ashtuquajturave “ujëra ndërkombëtare” në ngushticën e Tajvanit.

“Të dy brigjet e ngushticës së Tajvanit i takojnë Kinës dhe Kina ka sovranitet e të drejta sovrane dhe kontrolli mbi to. Sipas Konventës së OKB-së mbi Ligjin Detar dhe ligjit kinez, ujërat e ngushticës së Tajvanit kategorizohen në ujëra të brendshme të Kinës, ujëra territoriale të Kinës, territor ngjitur dhe zona të posaçme ekonomike. Nuk ekzistojnë të ashtuquajturat ‘ujëra ndërkombëtare’. Në fakt, në ligjin detar ndërkombëtar ky koncept nuk ekziston,” tha ai.

Chen Binhua vuri në dukje në konferencën e shtypit se, sipas neneve përkatëse të Konventës së OKB-së mbi Ligjin Detar, anijet e vendeve të tjera “mund të kalojnë pa dëme” një pjesë të ujërave detare të ngushticës së Tajvanit, duke shtuar se ngushtica ka qenë gjithmonë një ndër kanalet më të ngarkuara të transportit dhe tregtisë globale, shkruan CMG.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky