Agjencia Zhurnal.mk.

Pite me spinaq: Recetë e thjeshtë me shije delikate

Spinaqi është i shëndetshëm, ndërkaq kjo pite ka shije të shkëlqyeshme dhe është shumë e thjeshtë për t’u gatuar

Sot u bëmë nostalgjikë ndaj gatimeve tradicionale dhe kujtuam shijen e mrekullueshme të pites me spinaq.

Përbërësit:

– 300 g spinaq,
– 1 filxhan miell;
– 1 lugë e vogël kripë;
– 1 lugë e vogël pluhur për ëmbëlsira;
– 2 vezë,
– 1 filxhan qumësht;
– ½ filxhani gjalpë të shkrirë;
– 1 qepë;
– 250 g mozzarella të grirë në rende.

Përgatitja:

Spinaqin lajeni dhe zieni derisa të zbutet. Kur të zihet, lëreni të kullohet dhe të ftohet.

Në një enë tjetër përzieni miellin, kripën dhe pluhurin për ëmbëlsira. Pastaj shton vezët, qumështin dhe gjalpin e shkrirë.

Kur të bashkohen të gjitha, shtoni spinaqin, qepën e grirë dhe mozzarellën.

Zhvendoseni në enën për pjekje dhe futeni në furrë të cilën më parë e keni nxehur në 190 gradë Celsius dhe piqeni rreth 30 – 35 minuta.

Prisni që të ftohet para se ta shërbeni.

Ju bëftë mirë.

Related posts

Gjellë tigani me qepë të njoma, vezë dhe djathë kaçkavall

D V

Racion sallate me fasule dhe avokado

D V

Pite me makarona: Recetë më të lehtë se kjo nuk do të mund të gjeni!

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky