Agjencia Zhurnal.mk.

Polonia do të pranojë sistemin gjerman të mbrojtjes ajrore Patriot

Polonia do të pranojë një sistem të mbrojtjes raketore Patriot që Gjermania ofroi të vendoste në vend muajin e kaluar, tha të martën ministri i mbrojtjes i vendit.

“Isha i zhgënjyer që pranova vendimin për të refuzuar mbështetjen e Ukrainës”, tha Mariusz Blaszczak në Twitter.

“Vendosja e Patriotëve në Ukrainën perëndimore do të rriste sigurinë e polakëve dhe ukrainasve,” shtoi ai.

Ai tha se të dy palët po vazhdonin me marrëveshjet në lidhje me vendosjen e lëshuesve në Poloni “dhe lidhjen e tyre me sistemin tonë komandues”.

Oferta e Gjermanisë për të dërguar sistemin e mbrojtjes raketore Patriot në Poloni shkaktoi një stuhi politike në Varshavë pasi një raketë e humbur nga Ukraina ra në territorin polak, duke vrarë dy persona.

Blaszczak përshëndeti masën, duke thënë se sistemi duhet të vendoset në kufirin ukrainas.

Partia Ligj dhe Drejtësi (PiS), anëtarja më e madhe e koalicionit qeverisës, e cila nuk dëshiron që elektorati nacionalist të shkëputet prej tij, i dha një përgjigje të papritur ofertës së Gjermanisë.

Jaroslaw Kaczynski, i cili drejton PiS, tha se do të ishte më mirë që Gjermania t’i dorëzonte Ukrainës sistemin e mbrojtjes ajrore.

Ministrja gjermane e Mbrojtjes Christine Lambrecht tha më 24 nëntor se “këto sisteme të mbrojtjes raketore Patriot janë pjesë e mbrojtjes ajrore të NATO-s dhe janë të destinuara për rajonet e NATO-s”.

Sistemi Patriot i ofruar Polonisë ishte pjesë e mbrojtjes ajrore të integruar të NATO-s dhe do të vendosej vetëm në territorin e NATO-s.

Në fund të muajit të kaluar, kryeministri polak Mateusz Morawiecki tha se nëse Gjermania nuk i dorëzonte Ukrainës sistemin e mbrojtjes raketore Patriot, vendi i tij do ta pranonte atë.

Blaszczak më vonë njoftoi gjithashtu në Twitter se qeveria amerikane kishte dhënë miratimin për shtimin e 116 tankeve Abrams në ushtrinë e vendit. Sipas Blaszczak, Forcat e Armatosura polake nuk janë ende të blinduara plotësisht.

Ai theksoi rëndësinë e fuqisë ushtarake, duke thënë se shitja e tankeve u miratua nga autoritetet amerikane dhe se ata ende po negociojnë çmimin./AA

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky