Agjencia Zhurnal.mk.

Qindra njerëz shpëtohen nga qendra e mashtrimit të dashurisë në Filipine

Qindra njerëz janë shpëtuar nga një qendër mashtrimi në Filipine që i bëri ata të pozonin si të dashuruar në internet.

Policia tha se bastisi qendrën të enjten dhe shpëtoi 383 filipinas, 202 kinezë dhe 73 shtetas të tjerë të huaj.

Qendra, e cila është rreth 100 kilometra në veri të Manilës, po maskohej si një firmë lojërash fati në internet, thanë ata.

Azia Juglindore është bërë një qendër për qendrat e mashtrimit, ku vetë mashtruesit shpesh janë të bllokuar dhe të detyruar në aktivitet kriminal.

Viktimat e reja dhe me njohuri teknologjike shpesh joshen në drejtimin e këtyre operacioneve të paligjshme, të cilat variojnë nga shpërlarja e parave dhe mashtrimi i kriptove deri te të ashtuquajturat mashtrime dashurie.

Këta zakonisht fillojnë me adoptimin e një mashtruesi me një identitet të rremë për të fituar dashurinë dhe besimin e viktimës së tyre – dhe më pas duke përdorur iluzionin e një marrëdhënie romantike ose intime për të manipuluar ose vjedhur nga viktima. Kjo ndodh shpesh duke i bindur ata të investojnë në skema apo biznese false.

Bastisja e së enjtes pranë Manilës u shkaktua pasi doli një informacion nga një vietnamez i cili arriti të ikte nga qendra e mashtrimit muajin e kaluar, tha policia.

Burri, i cili në të 30-at e tij, mbërriti në Filipine në janar të këtij viti, pasi iu ofrua ajo që iu tha se do të ishte puna e një kuzhinieri, tha Ëinston Casio, zëdhënës i komisionit presidencial kundër krimit të organizuar.

Por burri shpejt e kuptoi se ai, si qindra të tjerë, kishte rënë pre e trafikantëve të qenieve njerëzore që kryenin mashtrime me dashuri dhe kriptomonedha.

Më 28 shkurt, vietnamezi u arratis nga objekti duke u ngjitur në një mur, duke kaluar një lumë dhe duke kërkuar strehim në një fermë. Më pas pronari i fermës e denoncoi në polici.

Kishte shenja torture mbi burrin, duke përfshirë plagët dhe shenjat nga goditja elektrike, tha Casio, ekipi i të cilit e vizitoi burrin në fillim të këtij muaji.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky