Agjencia Zhurnal.mk.

Qyteti gjerman ndalon përdorimin e skuterëve elektrikë

Për herë të parë në Gjermani, një qytet metropolitan ndaloi përdorimin e skuterëve.

Vitin e kaluar, Parisi ndaloi plotësisht përdorimin e skuterëve në qytet. Duke filluar nga fundjava e ardhshme, përdorimi i skuterit nuk do të lejohet më në rrugët dhe trotuaret e Gelsenkirchen.

Komuna e Gelsenkırchen kërkoi që skuterët të mblidheshin deri të shtunën. Kompanitë e quajtura Bolt dhe Tier, të cilat ofrojnë skuter me qira, ngritën një padi kundër ndalimit.

Megjithatë, Gjykata Administrative e Gelsenkirchen vendosi në favor të komunës për momentin. Gjykata vendosi se ndalimi ishte i ligjshëm dhe se gjithsej 350 skuterë me qira në qytet do të hiqen më së voni deri të shtunën. Megjithatë, përdorimi privat i skuterëve do të vazhdojë.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky