Agjencia Zhurnal.mk.

 Rusia e shënjestroi Kievin me pesë raketa hipersonike këtë vit

Rusia ka përdorur pesë raketa hipersonike Zircon për të sulmuar Kievin që nga fillimi i vitit, tha administrata ushtarake e qytetit më 1 prill.

Ajo shtoi se Moska kishte lëshuar gjithsej 180 armë të llojeve të ndryshme, duke përfshirë raketa dhe dronë, në kryeqytetin ukrainas në tre muajt e parë të vitit. Lajmi vjen pasi Rusia ka përshkallëzuar sulmet e saj ndaj infrastrukturës energjetike të Ukrainës ditët e fundit, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme në disa rajone.

Më 22 mars, trupat e Moskës kryen atë që u përshkrua si sulmi më i madh në infrastrukturën e rrjetit në pushtimin e plotë dyvjeçar, duke shkaktuar dëme të mëdha dhe duke rezultuar në ndërprerje masive të energjisë. Ai vazhdoi të synonte termocentralet dhe hidrocentralet e Ukrainës javën e kaluar.

Në sulmet e fundit, Forcat Ajrore të Ukrainës rrëzuan dy nga tre dronët Shahed të lëshuar nga Rusia gjatë natës, tha ushtria ukrainase më 1 prill. Shtabi i Përgjithshëm nuk dha detaje shtesë mbi sulmin në raportin e tij.

Ishte e paqartë nëse droni që nuk u përgjua arriti objektivin e tij. Diku tjetër, rojet kufitare ukrainase zmbrapsën një sulm nga ata që u përshkruan si diversantë rusë në rajonin Sumy, njoftoi Shërbimi Shtetëror i Rojës Kufitare të Ukrainës. Në frontin diplomatik, ministri i jashtëm francez Stephane Sejourne tha se Parisi pret që Kina t’i dërgojë “mesazhe të qarta” partnerit të saj të ngushtë Rusisë për luftën e saj në Ukrainë, pas takimeve me homologun e tij në Pekin.

Sejourne tha se Franca është e vendosur të mbajë një dialog të ngushtë me Kinën për të kontribuar në gjetjen e një rruge drejt një paqeje të qëndrueshme në Ukrainë.

Franca dhe Kina kanë kërkuar të forcojnë lidhjet vitet e fundit dhe, gjatë takimeve në Paris në shkurt, Ministri i Jashtëm Wang Yi i tha presidentit Emmanuel Macron se Pekini vlerësonte qëndrimin “e pavarur” të vendit të tij. Por Parisi ka synuar gjithashtu të bëjë presion ndaj Pekinit për lidhjet e tij të ngushta me Moskën, të cilat vetëm sa janë afruar që nga pushtimi i Ukrainës. /REL

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky