Agjencia Zhurnal.mk.

Shtëpia e Bardhë udhëzon NASA-n të krijojë standarde kohore për Hënën

Shtëpia e Bardhë udhëzoi të martën NASA-n të vendosë një standard të unifikuar të kohës për hënën dhe trupat e tjerë qiellorë, pasi Shtetet e Bashkuara synojnë të vendosin norma ndërkombëtare në hapësirë në mes të një gare hënore në rritje midis kombeve dhe kompanive private.

Kreu i Zyrës së Politikës së Shkencës dhe Teknologjisë në Shtëpinë e Bardhë (OSTP), sipas një memo të parë nga Reuters, udhëzoi agjencinë hapësinore të punonte me pjesë të tjera të qeverisë amerikane për të hartuar një plan deri në fund të vitit 2026, për të vendosur atë që quhet Koha e Koordinuar Hënore (LTC), transmeton Telegrafi.

Forca e ndryshme gravitacionale, dhe potencialisht faktorë të tjerë, në hënë dhe në trupa të tjerë qiellorë ndryshojnë mënyrën se si shpaloset koha në lidhje me mënyrën se si perceptohet në Tokë.

Ndër të tjera, LTC do të ofronte një pikë referimi për mbajtjen e kohës për anijet kozmike hënore dhe satelitët që kërkojnë saktësi ekstreme për misionet e tyre.

“E njëjta orë që kemi në Tokë do të lëvizte me një ritëm të ndryshëm në Hënë”, tha në një intervistë Kevin Coggins, shefi i komunikimit dhe navigimit hapësinor i NASA-s.

Memorandumi i shefit të OSTP, Arati Prabhakar tha se për një person në Hënë, një orë me bazë në Tokë do të duket se humb mesatarisht 58.7 mikrosekonda në ditë Tokë, dhe do të vijë me ndryshime të tjera periodike që do të zhvendosin më tej kohën e hënës nga koha e Tokës.

“Mendoni për orët atomike në Observatorin Detar të SHBA (në Uashington). Ato janë rrahjet e zemrës së kombit, duke sinkronizuar gjithçka. Ju do të dëshironi një rrahje zemre në hënë”, tha Coggins.

Related posts

Teknologjia e re e inteligjencës artificiale e Google që “mund të gjejë syzet e humbura”!

D V

Për të qenë të qartë: TikTok dallon përmbajtjen e krijuar nga Inteligjenca Artificiale

D V

Vjen GPT-4o – çfarë thotë për këtë risi Mira Murati

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky