Agjencia Zhurnal.mk.

Si të kuroni të përzierat? Këto janë këshillat e mjekut

Kura më e mirë kundër të përzierave është pirja e alkoolit me moderim, por të gjithë e dimë se ndonjëherë ai kalon dhe gjithçka që na mbetet janë dhimbjet e kokës, të përzierat dhe lodhja

Megjithatë, ka mënyra për të kuruar një të përzierë.

Pini një pije freskuese në mëngjes

Edhe pse shpesh dëgjojmë se “pyka thyhet me pykë”, ky nuk është një shembull shumë i mirë për të përzierat. Hidratimi është hapi i parë drejt përmirësimit. “Gjëja më e keqe që mund të bëni në mëngjes është të pini një pije tjetër alkoolike”, tha internisti Charles Cutler.

Të përzierat janë një ndjenjë e neveritshme pasi alkooli është helmues, shpjegon Cutler dhe shton se duhet t’i jepni trupit tuaj një shans për t’u rikuperuar, kështu që është mirë të pini një gotë ujë pasi të zgjoheni.

Pije pa kafeinë

Pirja e kafesë në mëngjes pas një nate të stuhishme nuk është as ideja më e mirë. Sipas CDC-së amerikane, kafeina nuk ka asnjë efekt në metabolizmin e alkoolit në mëlçi dhe për këtë arsye nuk redukton nivelet e alkoolit ose dëmtimet e shkaktuara nga konsumimi i tepërt i alkoolit. Përveç kësaj, kafeina mund të ndikojë në rritjen e presionit të gjakut, gjë që e bën alkooli.

Prandaj, është më mirë të zgjidhni variante pa kafeinë, dhe veçanërisht për ato me elektrolite. “Lëng, ujë… Këto janë të gjitha gjërat që do t’ju ndihmojnë të ndiheni më mirë,” tha Cutler.

Hani një mëngjes pa yndyrë

“Ushqimet me yndyrë do t’ju japin vetëm urth”, tha Dr. Cutler, i cili sugjeron t’u përmbaheni ushqimeve lehtësisht të tretshme si drithërat. “Ju dëshironi t’i ktheni trupit kaloritë e humbura”, shtoi ai.

Përveç kësaj, mund të mos jetë një ide e keqe të hani para se të kuptoni se do të konsumoni alkool. Ka zgjedhje më të mira dhe më të këqija, por në përgjithësi, një raport i mirë i proteinave, yndyrave dhe karbohidrateve do të zvogëlojë kohën që duhet për të eliminuar alkoolin nga trupi, sipas Universitetit Johns Hopkins.

Pini multivitamina

Cutler këshillon marrjen e një multivitamine për të zëvendësuar lëndët ushqyese që trupi juaj ka humbur, si kripa dhe kaliumi.

Merrni një lloj të caktuar ilaçi

Ilaçet si ibuprofeni mund të lehtësojnë dhimbjet e kokës nga të përzierat. Por para se t’i pini, konsultohuni me mjekun tuaj.

Ushtroni në mënyrë të moderuar

Ajo që ju nevojitet vërtet gjatë një të përziere është pushimi, sipas Cutler.

“Mos harroni, nëse keni pirë shumë, mund të jeni të dehidratuar dhe metabolikisht të vonuar nga ngrënia, dhe ushtrimet kërkojnë hidratim dhe lëndë ushqyese,” tha Cutler. “Ushtrimet janë gjithmonë zgjidhja e duhur, por nuk mendoj se ju nevojitet gjëja e parë në mëngjes kur zgjoheni i uritur”, shtoi ai.

Bëni pak gjumë

Njerëzit shpesh flenë keq kur pinë shumë. Alkooli do t’ju vërë në gjumë shpejt, por kur ai fillon të largohet nga trupi juaj pas disa orësh, ai mund t’ju prishë gjumin dhe t’ju zgjojë. Ndërsa mungesa e gjumit vetëm nuk do të shkaktojë të përziera, ajo definitivisht mund t’i përkeqësojë simptomat.

Nëse keni luksin për të fjetur ditën tjetër, bëjeni. Koka juaj e turbullt dhe trupi juaj i dhembur do t’ju falënderojnë. “Trupi ka një aftësi të mahnitshme për të shëruar veten,” tha Cutler.

Në fund, kura më e mirë dhe më e sigurt kundër të përzierave është koha dhe nuk keni nevojë për shumë prej saj. Shërimi nga të përzierat zakonisht zgjat 24 orë ose më pak.

Related posts

Ndalimi i kalorive në tërësi nuk është i domosdoshëm kur provoni të humbni peshë

D V

Fëmijët që hanë mëngjes mësojnë më mirë

D V

Gjashtë “truqe” si të humbni peshë pa duruar urie

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky