Agjencia Zhurnal.mk.

Studentë nga 9 vende u plagosën në sulmin me dron të Ukrainës

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha sot se shtetas të nëntë vendeve u plagosën në një sulm të djeshëm ukrainas me dron në rajonin e Tataristanit.

Duke folur në një konferencë shtypi në Moskë, Zakharova tha se sulmi u krye kundër një kolegji dhe një rezidence studentore në Zonën Speciale Ekonomike Alabuga, 210 kilometra nga qendra rajonale, qyteti i Kazanit.

“Si rezultat i sulmit me dron në një kolegj dhe rezidencë studentore në Tataristan, 13 persona u plagosën, mes tyre shtetas të Zimbabvesë, Ruandës, Kongos, Kenisë, Nigerisë, Sudanit Jugor, Sri Lankës, Kirgistanit dhe Rusisë”, tha ajo.

Nga ana tjetër, administrata e guvernatorit të Tataristanit tha se numri i të plagosurve është rritur në 14 dhe gjashtë prej tyre mbeten në spital nën mbikëqyrjen e mjekëve.

Të gjithë të lënduarit janë studentë të Qendrës Arsimore Politeknike Alabuga, thuhet në deklaratë.

Disa dronë ukrainas u raportua të kenë goditur objektet në Zonën Speciale Ekonomike Alabuga dhe qytetin Nizhnekamsk në rajonin e Tataristanit të martën.

Duke komentuar incidentin, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se Kievi “vazhdon aktivitetin e tij terrorist”, duke shtuar se ushtria “po punon për të minimizuar këtë kërcënim dhe më pas për ta eliminuar plotësisht atë”.

Alabuga është zona speciale ekonomike më e madhe dhe më e suksesshme e llojit industrial dhe prodhues në Rusi dhe ka disa fabrika të mëdha në territorin e saj.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky