Agjencia Zhurnal.mk.

Trajanov: VMRO edhe pa koalicion ka diku 63-64 deputetë

Shkup, 14 maj – Kryetari i Bashkimit Demokratik, Pavle Trajanov, thotë se VMRO-DPMNE dhe pa koalicionin VLEN aktualisht ka siguruar 63-64 deputetë.

Ai në emisionin Argument+ në TV24 nuk ka treguar se cilët janë ata deputetë, por ka thënë se janë deputetë të partive më të vogla që dikur kanë qenë pjesë e koalicionit të udhëhequr nga LSDM.

“Në një front kaq të organizuar gjerësisht, VMRO-DPMNE-së i duhej të votonte ndryshimet në Ligjin për Qeverinë për të realizuar premtimet zgjedhore për një strukturë të re të Qeverisë me portofol të rinj ose duke shfuqizuar dhe rigrupuar disa prej tyre, si psh. për shumë agjenci”, tha Trajanov.

Lidhur me betimin solemn të kryetares Siljanovska Davkova, në të cilin ajo nuk e tha emrin e ri kushtetues të shtetit, Trajanov tha se pret që kjo bujë të shuhet së shpejti dhe se natyrisht duhet të respektohen marrëveshjet ndërkombëtare, por edhe një ndjenjë më e madhe identiteti ynë duhet të tregohet nga dispozitat dhe nevojat nga fqinjët Greqia, Bullgaria dhe më pas nga SHBA dhe BE.

Related posts

Kompletohen grupet e punës për formimin e Qeverisë, do të takohen ditët e ardhshme

Redaksia

Kërcënime në stil mafioz ndaj kryetares së Gjykatës Kushtetuese: Një Krevat dhe një thikë i futen në garazhën e shhtëpisë

I Z

Intervistë ekskluzive e ish presidentit Ilir Meta: Vullneti i qytetarëve në Shqipëri do të triumfojë siç triumfoi në Maqedoni!

I Z

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky