Agjencia Zhurnal.mk.

Türkiye dhe SHBA mbajnë takim të nivelit të lartë të mbrojtjes

Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Türkiye-s dhe se është mbajtur një takim i nivelit të lartë të mbrojtjes me SHBA-në në Washington, transmeton Anadolu.

“Në takimin, i cili ishte pozitiv dhe konstruktiv, u zhvilluan diskutime dhe shkëmbim mendimesh për çështjet e sigurisë rajonale dhe globale si dhe për mbrojtjen dypalëshe, trajnimin ushtarak dhe bashkëpunimin në industrinë e mbrojtjes”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Në deklaratë thuhet se takimi i radhës pritet të mbahet vitin e ardhshëm në Türkiye.

Çështjet kryesore të lidhura me mbrojtjen midis vendeve përfshijnë ofertën e Ankarasë për të blerë avionë luftarakë F-16 nga SHBA, anëtarësimin e Suedisë në NATO dhe luftën e Türkiyes kundër terrorizmit, duke përfshirë grupin terrorist PKK/YPG, të cilin SHBA e mbështet.

Zyrtarët në të dy vendet kanë shprehur mundësinë që parlamenti turk dhe Kongresi i SHBA-së, së shpejti, pothuajse në të njëjtën kohë, të ndërmarrin hapa për çështjet e F-16 dhe Suedisë.

Türkiye ka kritikuar prej kohësh mbështetjen e SHBA-së për terroristët e PKK/YPG-së. Teksa Washington-i pretendon se luftojnë terroristët e DEASH-it me ndihmën e aleatëve të saj PKK/YPG, Ankaraja thotë se nuk ka kuptim përdorimi i një grupi terrorist për të luftuar një tjetër.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 35-vjeçare kundër Türkiyes, PKK – e listuar si një organizatë terroriste nga Türkiye, SHBA dhe BE – ka qenë përgjegjëse për vdekjen e mbi 40 mijë njerëzve, duke përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja. YPG është dega e siriane e PKK-së.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky