Agjencia Zhurnal.mk.

Türkiye, Pakistani dhe Arabia Saudite do të rrisin bashkëpunimin trepalësh në fushën e mbrojtjes

Türkiye, Pakistani dhe Arabia Saudite ranë dakord të rrisin bashkëpunimin trepalësh të mbrojtjes, transmeton Anadolu.

Sipas deklaratës së ushtrisë pakistaneze, në Shtabin e Shtabit të Përgjithshëm në Ravalpindi, me pjesëmarrjen e zyrtarëve të lartë ushtarakë nga tre vende u mbajt Takimi i dytë Trepalësh i Bashkëpunimit të Mbrojtjes.

Në takimin ku u diskutuan bashkëpunimet e mundshme në teknologjitë e pajisjeve të mbrojtjes, përfshirë kërkimin dhe zhvillimin, Türkiye, Pakistani dhe Arabia Saudite ranë dakord të rrisin bashkëpunimin trepalësh të mbrojtjes.

Në takim, të tre vendet rikonfirmuan rëndësinë e bashkimit të burimeve intelektuale, teknike, financiare dhe njerëzore mes njëri-tjetrit për të arritur qëllimet e përbashkëta në fushën e mbrojtjes dhe arritjen e vetë-mjaftueshmërisë.

Në takim, ku zyrtarë ushtarakë të tre vendeve iu referuan marrëdhënieve historike, vëllazërore mes Türkiyes, Pakistanit dhe Arabisë Saudite, u vendos që takimi i tretë i një natyre të ngjashme të mbahet në shkurt, kryeqytetin e Arabisë Saudite, Riad.

Takimi i parë mes këtyre vendeve u mbajt në Riad në gusht 2023.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky