Agjencia Zhurnal.mk.

Vatër e re konflikti në Evropë? Shtetet e Bashkuara reagojnë pasi rajoni autonom i Moldavisë kërkoi ndihmë nga Rusia

Shtetet e Bashkuara po vëzhgojnë nga afër situatën në rajonin e shkëputur moldav të Transnistria pasi shteti i panjohur i kërkoi Rusisë ndihmë, tha të mërkurën zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Matthew Miller.

”Pra, nuk dua të flas për atë që mund të bëjmë. Siç them unë, ne po e shikojmë çështjen me shumë kujdes. Nuk dua të flas për çështje hipotetike se çfarë mund të ndodhë gjatë rrugës, por padyshim që ne kemi parë Rusinë të ndërmarrë një sërë veprimesh tepër të pamatura dhe destabilizuese në rajon. Kjo nuk është asgjë e re. Pra, kjo është pikërisht arsyeja, siç thashë, pse ne po e shikonim këtë çështje kaq nga afër”, tha Miller.

Rajoni separatist i Transdniestrisë i Moldavisë i kërkoi Rusisë të mërkurën që të ndihmojë ekonominë e saj t’i rezistojë “presionit” moldav, në një takim me qindra zyrtarë të shkarkuar nga qeveria pro-evropiane e Kishinau-t, e cila e konsideroi thirrjen si propagandë për vëmendje.

Rajoni, i parë prej kohësh si një pikë e mundshme konflikti me Rusinë në Evropë, mbajti një “kongres deputetësh të të gjitha niveleve” pasi Moldavia u kërkoi firmave të rajonit të paguanin detyrimet e importit në buxhetin qendror nga janari.

Rajoni separatist i Transnistria ose Trans-Dniester – një rrip i ngushtë toke midis lumit Dniestër dhe kufirit ukrainas, u shkëput nga Moldavia në 1990.

Komuniteti ndërkombëtar nuk e njeh shtetësinë e tij të vetëshpallur dhe qeveria de-facto, e cila mbetet kundërshtare me Moldavinë, mbështetet ekonomikisht, politikisht dhe ushtarakisht nga Rusia, e cila ka rreth 1500 ushtarë në Transnistria.

Një referendum mbi pavarësinë në shtator të vitit 2006, i pa njohur nga Moldavia apo komuniteti ndërkombëtar, pa që territori të rikthejë kërkesën e tij për pavarësi dhe të votojë në mbështetje të një bashkimi pasues me Rusinë.

Related posts

Atentat kryeministrit të Sllovakisë, Robert Fico dërgohet i plagosur në spital

Xh M

EEA: Ndryshimet klimatike po shndërrohen gjithnjë e më shumë kërcënim për shëndetin

Xh M

Më 23 maj, OKB-ja voton për rezolutën për Srebrenicën

Xh M

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky