Agjencia Zhurnal.mk.

Zirkzee zgjedh skuadrën e preferuar duke refuzuar tre gjigantë tjerë evropianë

Sulmuesi i Bolognës, Joshua Zirkzee është i lidhur me Juventusin, Manchester Unitedin dhe Arsenalin, por thuhet se destinacioni i tij i preferuar është Milani.

Qendërsulmuesi holandez ka qenë një sensacion në Serie A këtë sezon me 10 gola dhe katër asistime në 28 ndeshje, duke i ndihmuar Rossoblut të shkëputen nga vendi i katërt dhe t’i vendosin ata në rrugën e duhur për një vend që i dërgon në Ligën e Kampionëve.

Produkti i të rinjve të Bayern Munichut pritet të vazhdojë këtë verë me një fitim masiv dhe nuk mungojnë klubet e interesuara për shërbimet e tij.

Sipas La Gazzetta dello Sport, Zirkzee ka një preferencë për Milanin dhe u ka thënë agjentëve të tij që të ndihmojnë në hapjen e rrugës për këtë transferim ëndrrash.

Kuqezinjtë kanë një histori të gjatë me futbollin holandez, me më të madhen që llogaritet treshja legjendare Marco van Basten, Ruud Gullit dhe Frank Rijkaard.

I njëjti raport sugjeron që Milani është duke përgatitur një propozim që duhet të jetë në gjendje të bindë Bolognën, përkatësisht 50 milionë euro para të gatshme plus pronësinë e Alexis Saelemaekers.

Reprezentuesi belg, Saelemaekers është tashmë në Stadio Dall’Ara në formë huazimi këtë sezon dhe do ta bënte atë një transferim të përhershëm.

Duke marrë parasysh që Manchester United pagoi 75 milionë euro plus bonuse për Rasmus Hojlund nga Atalanta, Bologna mendon se Zirkzee ka vlerë të ngjashme.

Ekziston edhe një arsye tjetër pse Bologna duhet të fitojë para sa më shumë që të jetë e mundur, pasi për shkak të blerjes prej 8.5 milionë euro nga Bayern Munich në 2022, ata i detyrohen gjigantëve gjermanë 40 për qind të tarifës së shitjes në të ardhmen. 

Related posts

Në Etihad apo Emirates? Mësohet se ku do të qëndroj trofeu në ndeshjen e fundit të Ligës Premier

D V

Verë e pasigurt e Milanit – kush do të qëndrojë dhe kush do të largohet?

D V

Dominguez kundërshtar i Zeqirit për dy tituj internacional UBO e UBF

A.S.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
Clicky